Výstava

SAFEONLINE 2023: ART COMPETITION POWERED BY EURID (VERNISÁŽ) + Tabačka Talk

Pi 17. mája 2024 / 18:00

Pi 17. mája 2024 / 20:00

SAFEONLINE 2023: ART COMPETITION POWERED BY EURID (vernisáž) 

Tabačka Kulturfabrik v spolupráci organizáciou EURid uvádza vernisáž víťazných plagátov prác stredoškolských umelcov, ktorí sa zapojili sa do medzinárodnej súťaže na tému kybernetickej bezpečnosti a bezpečnosti internetu. Porota v zložení Andrea Szabó (HU) Patrycja Longawa (PL) a Peter Javorík (SK), umiestnila do prvej desiatky aj prácu študentky košickej Školy umeleckého priemyslu, ktorá, spolu s ostatnými výhercami, sa po prezentácii v Prahe môže predstaviť aj v Košiciach. 

Výstava sa otvára za účasti poslanca Europského parlamentu pána Ivana Štefanca. Ivan Štefanec: „Bezpečnosť v online prostredí je pre mňa ako europoslanca prioritou. Osobitne pri detských používateľoch. To čo je nelegálne v offline prostredí, musí byť nelegálne aj online. Ako tieňový spravodajca pri správe Európskeho parlamentu o návykovom dizajne online platforiem som sa snažil pripraviť základnú pozíciu Európskeho parlamentu a odporúčanie Komisii pre prípravu legislatívneho aktu. Osobitne sledujem dopady dezinformácií a násilia v online prostredí s približujúcimi sa voľbami. V Európskych inštitúciách kladieme dôraz na to, aby nastupujúce technológie ako je Umelá Inteligencia, či online platformy dostatočne chránili ľudskú dôstojnosť a ľudské práva. 

Trvanie výstavy: 17.5. – 12.8. 2024 

Vernisáž: 17.5.18:00 hod. 

Viac informácií: https://eurid.eu/en/artcompetition/ 

Otvorenie výstavy doplníme diskusiou TABAČKA TALK, v rámci ktorej sa s psychologičkou Hanou Vargovou z IPčka a Ján Smatana z o.z. Lietajúca ryba, ktorý sa venuje otázke kritického myslenia budeme rozprávať o online bezpečnosti mladých ľudí. 

Mgr. Hana Vargová: „Som psychologička a pracujem v OZ IPčko takmer 5 rokov ako pracovníčka v krízovej intervencii s mladými ľuďmi na chatovej poradni IPčko.sk a osobne v Káčku Košice. Téma online bezpečnosti z psychologického hľadiska je každodenne súčasťou príbehov, s ktorými za nami prichádzajú. Je o ňu veľký záujem aj zo strany škôl, rodičov a iných odborníkov pracujúcich s mládežou – dospelých, ktorí chcú viac pochopiť svet dnešných mladých ľudí = digitálnych domorodcov, ktorému sa čoraz viac snažím porozumieť aj ja sama.“ 

Ing. Ján Smatana: „Som spoluzakladateľ a predseda občianskeho združenia Lietajúca ryba s podtitulom Akadémia zážitkového vzdelávania, v ktorom sa zameriavame na rozvoj kompetencii cez zážitkové a neformálne vzdlávanie. Pôsobím ako projektový manažér, metodik, a lektor. Od roku 2013 vyškolený ako školiteľ vzdelávacích aktivít pre problematiku nenávistného vyjadrovania a odvtedy sa venujem tvorbe metodických materiálov a vzdelávaniu hlavne na témy kritické myslenie, práca s informáciami, bezpečne online a projektový manažment. V roku 2022 som bol Nadáciou Pontis zaradený na Mapu sociálnych inovátorov. Pri svojej práci a šírenie povedomia o témach, ktorým sa venujem spolupracujem s viacerými organizáciami na regionálnej ale aj národnej úrovni.“

 

Miesto: Dvor

Vstup voľný