Koncom leta sa v komunitnom centre na Luníku IX a u nás v Tabačke Kulturfabrik uskutočnil zaujímavý workshop určený deťom z Luníka IX s názvom A PLAYful Introduction to American Culture. Pri tejto príležitosti sa nám podarilo porozprávať s organizátormi workshopu s Alexandrou Dybvig a Kentom Dybvig.
Kde sa zrodila prvotná idea pre vznik workshopu?
Ja som pôvodne Košičanka, takže mám v Košiciach rodinu aj priateľov a po tom, ako som strávila nejaký čas v New Yorku sme sa presťahovali do San Diega, kde som začala komunikáciu s deťmi z Luníka IX. Boli to týždenné stretnutia cez Zoom, kde sme sa rozprávali o rôznych kultúrach, o tom kde žijem ja, ako sa mi žije a zistila som, že deti sa
veľmi zaujímajú o to, čo je okolo mňa, ako to tam vyzerá a tu niekde aj vznikol ten nápad.
Akou formou workshop prebiehal?
Cez cvičenia a hry dramatickej výchovy sme sa snažili predstaviť americkú kultúru a anglický jazyk. Takže šlo o fyzicko mentálny workshop.
Vieš uviesť aj nejaký príklad konkrétneho cvičenia?
Začali sme cez gestá a pohyb. Tým sme chceli dosiahnuť, aby si deti uvedomili, že sa vedia dorozumievať aj bez použitia jazyka. Potom sme zamiešali slovíčka v angličtine aj v slovenčine do ďalších cvičení, ktoré boli už verbálne. Napríklad sme si vyskúšali predstavovanie sa menom a gestom.
Aká bola vaša cesta od online komunikácie až k workshopu?
Potom ako sme sa stretávali online si deti stále pýtali viac a viac času a preto nás napadlo, že by bolo zaujímavé ich konečne vidieť naživo. Pôvodne som mala jedno mentorča, ktoré bolo hlavné, ale ona si stále doniesla svojich kamarátov. Postupom času som sa spoznala s veľkou časťou detí zo skupiny, ktoré sú súčasťou workshopov v komunitnom centre. Chceli sme deťom ukázať, že existuje aj svet mimo Luníka IX.
Naplnil workshop vaše očakávania?
Je to ťažká otázka lebo my po týždňovom workshope nevieme úplne zhodnotiť ako to deti ovplyvnilo, ale určite sme zažili týždeň plný zábavy a učenia sa a hlavne vidíme, že deti chcú. Ja osobne som nemala žiadne očakávania, prišla som s plánom, chcela som sa spoznať s deťmi, vysvetliť im nejaké veci a to sa aj stalo.
Aké sú ďalšie plány s workshopom? Plánujete v aktivitách pokračovať?
Ako sme spomínali záujem bol. Teraz je otázkou ako často sa budeme s deťmi stretávať, a či budem mať na starosti iba jedno mentorča (a jej kamarátky), alebo ich bude viac. Je veľká škoda, že nežijeme v Košiciach. Treba to robiť pravidelne, aby deti získali nové a nové impulzy, ale naše plány sú také, že budeme mať ďalšie stretnutia cez Zoom. Ak bude záujem chceme pokračovať aj vo workshope.
Realizáciu programu finančne podporilo veľvyslanectvo USA na Slovensku z programu Small Grants Program.