Výstava

HYDRA Collective < Contra Systema

Št 09. marca 2023 / 19:00

Pi 31. marca 2023 / 18:00

Galéria Tabačka pozýva na výstavu s názvom Contra Systema umeleckého kolektívu HYDRA.

Kolektív tvoria mladí umelci a umelkyne, ktorí a ktoré sa rozhodli vystúpiť spoločne, avšak tentokrát cielene ako anonymní jednotlivci so skrytou identitou. Prostredníctvom svojich diel na tejto výstave odpovedajú na časté nepriateľské nastavenie (slovenských) stredných škôl voči transrodovým a queer študentom a študentkám, ktoré sa ich osobne dotýka v každodennej skúsenosti. Vo svojich dielach umelci a umelkyne spracúvajú témy vonkajších normatívnych vplyvov na svoju identitu, ako aj rodovo podmieneného sebaobrazu. 

***Kolektív HYDRA zoskupuje (nielen) queer a transrodových umelcov a umelkyne z viacerých stredných škôl v Košiciach. Názov HYDRA odkazuje na fluidnú, nekonkrétnu bytosť zloženú z viacerých možných osobností a identít. Tvorba HYDRY je mnohotvárna, avšak v prípade výstavného projektu v Tabačke je najdôležitejším spoločným menovateľom vyjadrenie protestu proti nesprávnemu zaobchádzaniu s LGBTQI+ mladými ľuďmi na domovskej škole. 

Tvorbu kolektívu na tejto výstave zastrešuje kurátorka, umelkyňa a aktivistka Pavlína Fichta Čierna, ktorá zároveň dlhoročne pôsobí v pedagogickom procese. Pri príprave projektu úzko spolupracovala s mladým umelcom a organizátorom, ktorého identita bude zo signifikantných dôvodov odhalená až na derniére výstavy. 

***O 17:00 prebehne diskusia TABAČKA TALK: Transrodová téma na stredných školách vo Fabrik Café (tzv. Stará Tabačka) s odborníčkami a zainteresovanými predstaviteľkami témy transrodovosti a zástupcom mladých transrodových ľudí. Po diskusii o 19:00 Vás pozývame na otvorenie výstavy s úvodným slovom Pavlíny Fichta Čiernej.

Vystavujúci autori a autorky < Kolektív HYDRA

Kurátorka < Pavlína Fichta Čierna v spolupráci s členom kolektívu Hydra

Produkcia < Dominika Moravčíková, Samuel Velebný, Filip Kakara

Trvanie výstavy <  9.3. – 31.3.2023, Po-Pia 15:00 – 18:00

Vernisáž < štvrtok 9.3. 2023 o 19:00

Vstup < voľný / Galéria Tabačka

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia