Festival

Festival 66 hodín

Št 20. júla 2023 / 18:00

Ne 23. júla 2023 / 12:00

Toto leto vás v Smolníku čaká 66 hodín plných koncertov, umenia a zážitkov. Nechajte za sebou ruch mesta a príďte na 66 hodín vypnúť do opustenej tabakovej továrne v lone prírody Slovenského rudohoria. Čakajú na vás koncerty súčasných kapiel, divadlo, diskusie na aktuálne témy, či umelecké workshopy a výstavy. Ale nebude to len o umení, objavte prírodu, ktorá areál festivalu obklopuje, vyrazte si na túru alebo sa okúpete v neďalekom jazere Úhorná.

EN: 
This summer, Smolník awaits you with 66 hours full of concerts, art, and experiences. Leave behind the hustle and bustle of the city and come unwind for 66 hours in an abandoned tobacco factory nestled in the wilderness of Slovenské Rudohorie. You can look forward to concerts by contemporary bands, theater performances, discussions on current topics, as well as art workshops and exhibitions. But it won’t be just about art; explore the nature that surrounds the festival grounds, go hiking, or take a dip in the nearby Smolnícky Tajch.

UA:
Цього літа вас чекає 66 годин повних концертів, мистецтва та вражень в Смолніку. Залиште за собою метушню міста і прийдіть на 66 годин відпочити в занедбану тютюнову фабрику, що розташована у самому серці природи Слов’янське Рудогор’я. На вас чекають концерти сучасних гуртів, театральні вистави, дискусії на актуальні теми, мистецькі майстер-класи та виставки. Але це не тільки про мистецтво: відкрийте для себе навколишню природу, піднімайтесь на піші прогулянки або купайтеся у недалекому Смолніцькому Тайху.

Hudobný Line-up:

Časový harmonogram:  https://tabacka.sk/wp-content/uploads/2023/07/F66H_program_online.pdf

SadSvit (UA)

Vlure (UK)
Fo Sho (UA)
Dušan Vlk
SBO (SI)
Berlin Manson
Sisa Fehér
52 Hertz Whale
Amélie Siba (CZ)
Arleta (CZ)
Zandome
Mishino
Muris
Boh Vajec + sklobeton = Formačka
Deti
Vanessa Weisz
Zaffer 9
Pipesh
Katov Synth
Sova
Glitter.hit
letovbratislave
 

Mapa areálu: https://tabacka.sk/wp-content/uploads/2023/07/F66H_mapa_online.pdf

Divadlo a tanec:

JUST ASK HER. – Performerky Lucia Bielik, Denisa Čiefová a Michaela Králiková sa v tanečnej inscenácii JUST ASK HER. zaoberajú otázkami rodovej rovnosti. Tri ženy zobrazujú, čo znamená byť limitovaná, umlčaná, či kategorizovaná. Môžeme sa správať k sebe viac férovo?

OFFLINE: Tí druhí – Predstavenie Tí druhí je prvým predstavením, ktoré vzniklo na platforme tvorivej skupiny Michaely Zakuťanskej – Offline po zániku Prešovského národného divadla. Offline znamená hrať naživo, žiť v prítomnom okamihu, hľadať pravdu, hlboké vzťahy, silu a hodnotu sprítomneného človeka v roztrieštenosti doby, kde nie je možné odpojiť sa od matrixu, ale je možné odpájať matrix.

Hra nemá klasickú dejovú líniu – je skôr informačným tokom či útokom na človeka skrz internet. Akési babylonské pomätenie informácií, ktoré sú komoditou budúcnosti. Je to hypnotická halucinácia, duchovné cvičenie, kde je hlavným hrdinom androgýn. Človek s dvoma hlavami a dvoma telami, ktorého museli bohovia rozseknúť, pretože sa jeho obrovskej sily báli. Odkedy sa zaoberá svojou rozpoltenosťou a hľadaním druhej polovice sa stal slabým. Rozpoltenosť človeka oslabuje, tak ako v súčasnosti ho oslabujú témy covidu, vojny, prepólovania sveta, veľkého resetu, života v neustálom strachu o prácu, financie, ktoré človeku neumožňujú robiť to, čím sa líši od zvierat, rastlín a minerálov a to je schopnosť tvoriť. Rodíme sa do otroctva, cestou von je možnosť stať sa človekom.

 

Diskusie: 

Vieme mobilizovať voličstvo v regiónoch? 

S diskutujúcimi Jánom Gálikom (Za slušné Slovensko), Jakubom Hrbáňom (Klíma ťa potrebuje) a Fedorom Blaščákom (OSF) sa budeme rozprávať o cieľoch a výzvach parlamentných volieb. Preberieme stratégie a konkrétne kroky, ktoré ako zástupcovia aktívnej občianskej spoločnosti považujú za vhodné a podstatné pri mobilizácii voličstva nielen v mestách, ale aj malých obciach a perifériách.

Ako regiónom prospieva obnova zanedbaných budov a kultúrne centrá v nich? 

Ako kultúrne centrá prispievajú k udržateľnej obnove zanedbaných budov a rozvoju regiónov? Jedným zo zaujímavých riešení je naplniť ich kultúrou. Vieme ich zachrániť a vdýchnuť tak nový život budovám aj okolitým obciam? 

Pozorovanie hviezd so Slnečnou zostavou 

Slnečná zostava to sú Marián Psár a Matúš Toderiška. Pravidelne pripravujú podcast o vesmíre, jeho histórii, aktualitách, budúcnosti a všetkom medzitým. Na festivale s nimi budete mať príležitosť zažiť pozorovanie nočnej oblohy nad Smolníkom. 

GAUČ: Potulky (s) vlastným JA

Diskusia s psychológmi z občianskeho združenia IPčko o ceste k poznávaniu, uchopeniu a pomenovaniu toho, kým sme. Ako mať trpezlivosť so sebou, byť k sebe láskavý, kým sa nám podarí naplniť túžbu nájsť, vytvoriť a žiť svoje JA nielen vtedy, keď sa nikto nepozerá? 

Slamová búdka

Slamová búdka je živý poetický automat, v ktorom sú ukrytí dvaja básnici, ktorý vytvárajú krátky slam priamo pre diváka, ktorý sa odváži vliezť za oponu. Každá z básní je jedinečná a venovaná konkrétne tebe. Slamové búdky sa budú objavovať zo záhadným zložením na záhadných miestach smolníckej tabačky.

Jakub Pohle: Málo cynizmu na Ukrajine

Jakub Pohle sa od začiatku vojny pravidelne vracia na Ukrajinu, kde mapuje situáciu v krajine. V jeho prednáške sa dozviete, aké sú na Ukrajine nálady v spoločnosti, ako vojnu vnímajú bežní Ukrajinci, vojaci, alebo zahraniční vojenskí inštruktori, ale aj to, aké to je, keď na mesto v ktorom sa nachádzate padajú rakety.

Zuzana Bártová: Baníctvo a záťaž na prírodu

Prednášku s vychádzkou na tému Baníctvo a záťaž na prírodu povedie Zuzana Bártová. So Smolníkom je banská činnosť neoddeliteľne spojená. Komplexné spracovanie banskej vody by mohlo napomôcť okrem revitalizácie lokality aj k rozvoju regiónu, vytvoreniu pracovných miest a k zlepšeniu turistického ruchu. Príďte sa porozprávať viac o potenciále tohto krásneho miesta pri získavaní surovín a odstraňovaní kovov z prostredia!

Vojtech Pecka: Továrna na lži 

Vojtech Pecka vám predstaví svoju knihu Továrna na lži – Výroba klimatických dezinformácií a ty máš možnosť zapojiť sa do diskusie!  Kniha ukazuje ako funguje produkcia klimatických dezinformácií na konkrétnych príkladoch z českého a globálneho kontextu.

Dobro nepozná hranice

Prečo sú zahraniční dobrovoľníci „na hlavu“? Čo pomáha ľudom, aby nepanikárili, hoci v ich okolí zúri vojna? A riadi sa dobro hranicami? Na tieto otázky odpovedá krátky dokument Dobro nepozná hranice, ktorý sa točil na humanitárnej ceste na Ukrajinu v marci 2023. 

OZ Volovské feat. Život vo Volovských

Prednáška s nenáročnou vychádzkou na banskej lokalite Rotenberg, ktorá okrem čarovnej prírody Volovských vrchov priblíži aj banskú históriu bývalého banského mesta Smolník.

Výstavy

Ľubomír Slovinský je vizuálny umelec a dizajnér z neďalekej Gelnice. Venuje sa hlavne objektovej tvorbe a digitálnym médiám, v rovnomennom ateliéri na Akadémii umení v Banskej Bystrici aktuálne pôsobí ako doktorand. Stojí i za festivalom Gelnické Iluminácie či projektom Volovské, ktorý bude tiež súčasťou 66 hodín. 

Farebná a tvarová rozmanitosť útrob Volovských vrchov nie je len estetickým zážitkom ale aj minulou hlavnou motiváciou k usádzaniu sa v tomto kraji. Podoba krajiny, bývalých banských miest i miestna sociokultúra má spoločný iniciačný moment, rudné minerály. Priestorová videoprojekcia Geoidentity dáva spotlight rozmanitosti anorganického sveta a minimalistickým gestom vťahuje diváka do mikrosvetov nadrozmerných kúskov rúd.