Workshop

Cécile Da Costa: Variácie brazílskych folkových tancov / Ako recyklovať energiu?

Pi 09. júna 2023 / 12:00

Pi 09. júna 2023 / 16:00

Workshop je vhodný pre tanečníkov, moverov ale aj ľudí bez predchádzajúcej skúsenosti.

Počas jednej zo svojich ciest po severe Brazílie som mala to šťastie a bola som svedkom dvoch foriem brazílskych ľudových tancov Bumba Meu Boi a Cavalo Marinho. Okrem toho, že ma fascinovala obratnosť, ľahkosť a rýchlosť tanečníkov, premýšľala som, ako to, že starí muži dokázali tancovať celú noc, bez toho aby sa unavili. Kde se vzala ich energia? Ako ju dokázali recyklovať?

Niekedy sme schopní nájsť zdroj sily, ktorý nás môže prekvapiť (napr. v prípade rituálov). Ako by sme sa dokázali pripojiť k nekonečnej energii okolo nás.

Zámerom workshopu nie je viesť k akejkoľvek rituálnej forme tanca alebo ponúkať akékoľvek skúsenosti tohoto druhu.

Workshop je založený na transformácii telesného tréningu inšpirovaného brazílskou ľudovou divadelnou tradíciou (Bumba Meu Boi a Cavalo Marinho) na kreatívnu improvizáciu. Budeme sledovať ako naša energia kolíše a ako s ňou môžeme pracovať. Ako ju môžeme recyklovať pomocou dýchania, uvoľňovania pohybov, emócií alebo zdieľania okamihu s ostatnými.

Nástroje:

  • Hudba – dôležitý partner a podpora v tejto skúsenosti.
  • Vzťah medzi rytmom a významom.
  • Variácie spojení: s priestorom, partnermi, telom, s ohľadom na povahu a anatomické vlastnosti jednotlivca.

Lektorka – Cécile Da Costa (FR)

Cécile Da Costa je herečka, tanečnica, speváčka a lektorka francúzsko-portugalského pôvodu. Šesť rokov bola členkou súboru Farma v jeskyni, v roku 2011 sa pripojila k Spitfire Company a ako performerka a autorka s nimi spolupracovala do roku 2020.

Za svoju prvú sólovú inscenáciu Vypravěč v réžii Petra Boháča bola ocenená ako Tanečnica roka 2018 Českou taneční platformou a bola nominovaná na Total Physical Award na Edinburgh Fringe Festival 2017.

V roku 2019 mala v pražskom Studiu Alta premiéru jej prvá autorská inscenácia Roselyne, ktorú v roku 2020 vybrala do svojho programu Česká Taneční Platforma. Roselyne bola tiež jednou z troch českých produkcií na Twenty21 by Aerowaves, a dostala se do výberu dvadsiatich špičkových diel pohybového divadla pre rok 2021. Cécile Da Costa vedie v Prahe aj v Európe workshopy fyzického divadla, v ktorých sa snaží objaviť hlas, ktorý pohne telom, a telo, ktoré rozvibruje hlas. Pracovala aj s deťmi v školách a s ľuďmi trpiacimi Parkinsonovou chorobou v domovoch pre seniorov.

Účastnícky poplatok pre študentov a študentky umeleckých škôl :
5 Eur / osoba (prihlasovanie otvorené do 10. mája)
Pozor, počet miest na workshope je obmedzený, maximálny počet účastníkov 20 osôb.

Účastnícky poplatok pre verejnosť :
10 Eur / osoba (prihlasovanie otvorené do 10. mája)
Pozor, počet miest na workshope je obmedzený, maximálny počet účastníkov 20 osôb.

Časový harmonogram:
Veľká Sála, prízemie Tabačka Kulturfabrik
Piatok 9.6. 9:00 – 12:00 (študenti a študentky umeleckých škôl)

Piatok 9.6. 15:00 – 18:00 (verejnosť)

 

Realizáciu workshopu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.