Divadlo Diskusia

Brave New Life

St 29. novembra 2023 / 11:00

St 29. novembra 2023 / 13:00

Brave New Life (Krásny nový život) je výsledkom kombinácie autorského prístupu, fyzického divadla s prvkami súčasného tanca a činohry, živej hudobnej zložky na javisku, ako aj silnej vizuálnej scénografie umocnenej video artom s 3D ilúziou. Inscenácia využíva nové technológie v oblasti zvuku a digitálnych technológií.

Ľudia v súčasnosti hľadajú vo svojich životoch pevný bod a pravdu, o ktorú by sa mohli oprieť. Zo záplavy rýchlych informácií, je ťažké vybrať si to podstatné, pravdivé a potrebné pre život. Ministerstvo pravdy ponúka všetkým svojím prívržencom „krásny nový život“, rýchle odpovede a návody, pretože Ministerstvo pravdy, pravdu má. Hovorí však ministerstvo pravdy pravdu? Alebo je pravda o krásnom novom živote len ďalší hoax, shitstorm internetových diskusií a nezmyselný výmysel moci? Je atribútom pravdy jej zlyhávanie a bazálny fenomenálny strach?

New Brave Life je príbeh o premene človeka, ktorý čelí manipulácii. Téma vychádza z globálneho stavu spoločnosti, kde dezinformácia má rovnakú váhu ako pravda, masy sa jednoducho ovládajú príspevkami na sociálnych sieťach, ohováraním a podobne. Je pravda hodnotou? Alebo zavrhnutiahodným činom?

Inscenácia je výsledkom koprodukčnej spolupráce dvoch nezávislých kultúrnych centier – Cooltour z Ostravy a Tabačky Kulturfabrik a v súčasnosti sú jej reprízy realizované v spolupráci s MOVE Ostrava

Podujatie podporila nadácia Orange.

Inscenácia bude doplnená prednáškou Roberta Barcu, ktorý porozpráva o  svojej práci a o možnostiach identifikácie typu prijímaného informačného obsahu. Robert Barca pracuje pre agentúru Agence France-Presse, známu pod skratkou AFP a jeho prácou je sledovanie a vyvracanie dezinformácií aj na slovenskom Facebooku.