Iné

Vianoce v Tabačke

So 09. decembra 2023 / 11:00

So 09. decembra 2023 / 21:00

Strávte v Tabačke predvianočný čas pri pečení koláčikov, spoznávaní pestrých tradícií a ochutnávaní vianočných jedál rôznych národnostných menšín či výrobe vianočných ozdôb. Aj tento rok sme sa spojili s organizáciou Mareena a ďalšími pestrými komunitami, a na sobotu 9.12. sme pre vás pripravili celodenný program pre deti aj dospelých. Keďže nám záleží na udržateľnosti, namiesto klasických vianočných trhov u nás bude prebiehať SWAP oblečenia, kníh, rastlín a vianočných ozdôb. Starým vianočným ozdobám budete môcť vdýchnuť nový život na workshope upcyclingu s Klíma ťa potrebuje. V programe nebude chýbať ani divadlo pre deti Zero etc. Pestrý deň zakončíme vianočnou diskotékou s divadlom Hopi Hope. 

Program: 

11:00 – 13:00 Vianočný brunch s Mareenou: Národnostné menšiny II. 

Druhá edícia brunchu s košickými národnostnými menšinami, na ktorom vám tentokrát predstavíme tradičné vianočné jedlá a zvyky českej, rusínskej a rómskej komunity.

Priestor: Bistro 

11:30 – 12:00 Hudobný hosť: Dominika Novotná

Dominika Novotná je interpretka ľudových, najmä rusínskych piesní a počas brunchu vystúpi s repertoárom rusínskych vianočných piesní.

Priestor: Bistro, Detský kútik

12:00 – 13:00 Diskusia: Vianočné tradície národnostných menšín

Zistite ako vyzerajú Vianoce a príprava na čas vianočný v českých, rusínskych či rómskych komunitách. 

Priestor: Bistro

11:00 – 14:00: Tvorivá dielňa: Pletenie z puffy priadze a Výroba vianočných anjelikov

Na tvorivej dielni sa zabavia malí aj veľkí. Pridajte sa k nám a upleťte si hrejivé doplnky z puffy priadze alebo si vytvorte krásnu vianočnú dekoráciu v podobe anjelika z korálikov a priadze.

Priestor: Bistro, pri Veľkej sále

14:00 – 18:00: Detská cukrárska dielňa

Priveďte svoje deti k nám a pomôžte nám rozvoniať Tabačku. Malí cukrári si v našej dielni vykroja a ozdobia medovníky a pripravia jednoduché vianočné pečivo, ktoré si po “náročnej” práci odnesú v balíčku domov.

Priestor: Bistro, detský kútik

14:00 – 17:00: Tvorivá dielňa: Rusínske vianočné ozdoby + Výroba vianočných ozdôb s Artest – divadlo Hopi Hope

Príďte sa pozrieť, ako sa stromčeky zdobili kedysi a vyrobte si vlastné tradičné rusínske vianočné ozdoby z farebného staniolu.

Priestor: Bistro

14:00-14:30 Učíme sa koledy: Rusínska koleda s Dominikou Novotnou

Na tomto workshope naučíme všetkých zvedavcov, malých aj veľkých, spievať jednu rusínsku vianočnú koledu. 

Priestor: Kino

15:00-15:30 Učíme sa koledy: Česká koleda s Janou Zaťovičovou Pčolinskou

Na tomto workshope naučíme všetkých zvedavcov, malých aj veľkých, spievať jednu českú vianočnú koledu. 

Priestor: Kino

14:00 – 16:00: Výroba upcyclovaných vianočných dekorácií s Klíma ťa potrebuje. 

S Viliamom Fedorkom z Klíma ťa potrebuje budeme vyrábať nové vianočné ozdoby zo starých ozdôb aj iných predmetov. Ak máte doma ozdoby, ktoré sa vám už nepáčia, alebo sú trochu poškodené, doneste ich na workshop a dajte im nový život. 

Workshop je určený pre dospelých a staršie deti.

Priestor: Black Box

16:00- 17:00: Divadlo pre deti: MEDZISCÉNA / ProFitArt predstavuje: Zero etc.

Môžeme si rozprávať krásne príbehy a hrať hry, aj keď čelíme katastrofe? Je ťažké predstaviť si budúcnosť. Modely, paradigmy zlyhávajú. Vo svojej autorskej inscenácii francúzska performerka a tanečnica Cécile Da Costa spoločne s Lukášom Karáskom odpovedajú na otázky ich deväťročnej  dcéry Thelmy, ktoré môžu byť detsky naivné a prekvapivo vážne.

Priestor: Veľká sála

18:30 – 21:00: Vianočná diskotéka

Spolu s divadlom Hopi Hope pre vás pripravíme diskotéku s vianočnými pesničkami. Ostaňte s nami až do večera a spolu s divadlom Hopi Hope si vo veľkej sále zatancujeme na nielen vianočné hitovky. 

Priestor: Veľká sála

Celý deň: Vianočný SWAP: Oblečenie, knihy, rastlinky a vianočné ozdoby

Plánujete zaobstaranie darčekov a vianočnej výzdoby vyriešiť udržateľne? Potrebujete si pred Vianocami urobiť poriadok v skrini a chcete svojim veciam dať šancu nájsť si nových majiteľov? Chcete si urobiť radosť a obdarovať samých seba? V tom prípade je vianočný SWAP práve pre vás. V Black Boxe Tabačky bude celý deň prebiehať výmena oblečenia (aj detského), kníh, rastlín a vianočných ozdôb. 

Pravidlá: Na SWAP noste veci, ktoré sú čisté, nepoškodené a funkčné. V jednoduchosti, prineste len veci, ktoré by ste s čistým svedomím darovali niekomu blízkemu. V prípade vianočných ozdôb môžete doniesť aj staršie kúsky, využijeme ich na workshop upcyclingu. 

Priestor: Black Box

Celý deň: pomôžte nám ozdobiť náš vianočný stromček. Doneste svoje ozdoby, ktoré môžete vymeniť aj na swape alebo upcyclovať. Vyrobte si nové na výtvarných workshopoch. 

Priestor: Dvor

Od 14:00 Grilovačka + varené vínko na dvore