–
V diskusii, ktorá bude nasledovať po predstavení Spievajúca mládež sa budeme môcť hlbšie ponoriť do problematiky, ktorá spája slovenskú a maďarskú kultúrnu obec. Politické vplyvy, obmedzovanie umeleckej slobody a presadzovanie jedinej správnej kultúry má mnoho podôb. Organizácie v Maďarsku aj na Slovensku sa snažia proti obmedzeniam demokracie v kultúre bojovať. Aké nástroje sa ukázali ako účinné? Ako sa spojiť pre zachovanie slobody a ako sa z toho celého nezblázniť? Čo s tým vieme urobiť ako bežné občianky a občania? Odpovede sa pokúsime načrtnúť v diskusii moderovanej Miroslavom Zweihoferov a Zuzanou Révészovou.
Spievajúca mládež (HU) V rámci spolupráce s festivalom Divadlená Nitra s radosťou predstavujeme prvého zahraničného hosťa dramaturgie performing art v roku 2024. Spoločná práca tvorivého a interpretačného tímu inscenácie z Maďarska prináša atraktívne spojenie dokumentárneho divadla a zborového spevu v kontext politických zmien krajiny.
Spievajúca mládež je názov súsošia odhaleného v Budapešti v roku 1953 spolu s oficiálnym otvorením Ľudového štadióna (Népstadion), pred ktorým sa nachádza. Dielo gréckeho, v Maďarsku prominentného sochára Makrisa Agamemnona znázorňuje dve dievčatá a chlapca hrajúceho na priečnej flaute. Kým štadión bol výstavným dielom prvej päťročnice maďarského komunizmu, súsošie ilustrovalo snahu totalitného režimu zneužiť umenie na svoje ciele. Súsošie Spievajúca mládež stojí na svojom mieste dodnes, no štadión z iniciatívy Viktora Orbána zbúrali, aby na jeho mieste v roku 2019 vyrástol nový Národný štadión, nazývaný aj Puskás Aréna. Namiesto oslavovania pracujúceho ľudu sa dnes oslavuje národ, no natíska sa otázka, či existuje rozdiel medzi komunistickou a Orbánovou propagandou. Odpovede na ňu hľadá inscenačný tím pod vedením autorskej a režijnej trojice Judit Böröcz, Bence György Pálinkás a Máté Szigeti. Atraktívnym spojením dokumentárneho divadla a zborového spevu vytvorili inscenáciu, ktorá vedľa seba kladie budovateľské piesne z rokov 1945 až 1953 a prejavy vládnych politikov a premiéra či texty provládnych rockových piesní z rokov 2010 až 2021. Súsošie spievajúcej mládeže ožíva na javisku v interpretácii dvoch herečiek/speváčok a štyroch hercov/spevákov v snehobielych unisex cvičebných úboroch. Autorská hudba Mátého Szigetiho dopĺňa nezvyčajné svedectvo o dvoch historických obdobiach, ktoré síce od seba delí sedemdesiat rokov, no ich podobnosť je desivá. Inscenácia, s ktorou Trafó úspešne hosťovalo na významných divadelných festivaloch, ako Wiener Festwochen či BITEF, prichádza na Slovensko v čase, keď je u nás otázka zneužívania umenia pre potreby autoritárskeho režimu jednou z kľúčových tém.
scenár: Judit Böröcz, Bence György Pálinkás, Máté Szigeti
réžia: Judit Böröcz, Bence György Pálinkás, Máté Szigeti
vedúci zboru: Péter Fehérváry
choreografia: Zsófia Tamara Vadas
svetelný dizajn: Balázs Szabon
hudba: Máté Szigeti
video: Sári Ember
dokumentácia: László Dinea, András Szőnyi
účinkujú: Benjamin Bozi, Péter Fehérváry, György Juhász, Maxim Jurin, Katalin Mezei, Eszter Sokhegyi
Predstavenie je v jazyku maďarskom, doplnné slovenskými titulkami. Pred predstavením sa o 18.30 uskutoční lektorský úvod k téme inscenácie, po predstavení vás pozývame na diskusiu s tvorcami.
VSTUPNÉ Celá vstupenka – 14 EUR (v predpredaji 20% OFF – 11,20 EUR) Zľavnená vstupenka pre študentov, dôchodcov, ZŤP-S – 7 EUR (v predpredaji 20% OFF – 5,60 EUR)