Naša výprava z Tabačky sa zúčastnila medzinárodného stretnutia siete Trans Europe Halles v estónskom meste Tartu, ktoré sa konalo v kultúrno-kreatívnom centre Aparaaditehas. Toto centrum, nachádzajúce sa v budove bývalej továrne, je dynamickou kombináciou umenia, kultúry a obchodu, kde spolupracujú umelci, dizajnové obchody, reštaurácie a kaviarne. Aparaaditehas zohráva dôležitú úlohu pri oživovaní miestnej kultúiry a kreatívnej scény a od roku 2018 je riadnym členom siete TEH.
Hlavnou témou konferencie bolo “Umenie prežitia” (Arts of Survival), ktoré reflektovalo výzvy, ktorým čelia nezávislé kultúrne centrá v Európe. Diskusie sa venovali zdieľaniu skúseností a stratégií, ktoré pomáhajú prekonať náročné obdobia. Osobitná pozornosť bola venovaná vzťahu medzi človekom a demokraciou, potrebe zachovania kultúrneho dedičstva v kontexte rýchleho technologického rozvoja a vplyvu umelej inteligencie na kultúru. V diskusiách rezonovala aj téma kultúrnej identity a toho, ako môže kultúra pomôcť pri prekonávaní spoločenských rozdielov.
Jednou z dôležitých tém bolo aj participatívne financovanie kultúrnych priestorov, kde sa diskutovalo o inovatívnych modeloch, ktoré komunitám umožňujú vlastniť a udržiavať tieto dôležité centrá. Panelové diskusie poskytli inšpiráciu v oblasti udržateľného rozvoja kultúrnych centier a podpory ich samofinancovania.
Program zahŕňal 33 rôznych stretnutí, diskusií, panelov a workshopov, ktoré ponúkli cenné podnety pre našu prácu. V rámci umeleckého programu sme mali možnosť objaviť kreatívnu scénu Aparaaditehas, kde miestni umelci otvorili svoje ateliéry a podelili sa o svoje know-how. Časť programu tvorili aj praktické workshopy – od sieťotlače, cez upcycling dielne, až po destilačné procesy. Návštevníci si mohli vyskúšať tlač poklopov kanalizácie v TYPA centre alebo absolvovať rôzne tematické prehliadky mesta, vrátane galérií, street artu a historických lokalít. Dôležitou súčasťou programu boli aj prehliadky samotného Aparaaditehas, ktoré ponúkli hlbší pohľad na históriu a transformáciu tohto priestoru.
Hudobný program, realizovaný v spolupráci s projektom Tartu 2024, vyvrcholil alternatívnou show “Ajuokse X Factory” a TEH DJs zabezpečili večernú atmosféru plnú energie. Koncerty predstavili nielen miestnych, ale aj medzinárodných umelcov, čo prispelo k diverzite a atraktivite programu.
Cestou späť na Slovensko sme navštívili aj kultúrne centrum Kanepes v lotyšskej Rige. Toto centrum, nachádzajúce sa v historickej drevenej budove, je známe svojou angažovanosťou v oblasti nezávislej kultúry, umenia a komunitného aktivizmu. Počas návštevy sme mali možnosť stretnúť sa s tímom, ktorý stojí za jeho chodom, spoznať jeho priestory a históriu. Kanepes Kulturas Centrs je miestom, kde sa stretávajú umelci, aktivisti a kreatívci, aby spolupracovali na rôznych kultúrnych a spoločenských iniciatívach. Toto stretnutie nám poskytlo inšpiráciu pre našu vlastnú prácu a ukázalo príklad udržateľného fungovania nezávislého kultúrneho priestoru.
Naša účasť na tomto podujatí a návšteva centra Kanepes v Rige nám poskytla nové kontakty, inšpiráciu a poznatky, ktoré môžeme implementovať v našom centre. Diskusie o stratégiách pre udržateľnosť, nových formách financovania a posilnení komunity sú pre nás neoceniteľné. Veríme, že nadobudnuté skúsenosti pomôžu našej organizácii lepšie reagovať na meniace sa podmienky a prispieť k rozvoju kultúrneho sektora na Slovensku. Zároveň sa tešíme na budúcu spoluprácu v rámci siete TEH a našu úlohu pri formovaní európskeho kultúrneho diskurzu.