Ako vyzerá budúcnosť nezávislých kultúrnych centier v Európe? Odpoveď sme hľadali v estónskom Tartu na medzinárodnom stretnutí siete Trans Europe Halles. Dejiskom konferencie bolo kultúrno-kreatívne centrum Aparaaditehas – bývalá továreň, dnes živé miesto plné umenia, dizajnu a gastronómie. Prechádzali sme medzi ateliérmi, dizajnérskymi obchodmi a kaviarňami, kde sa miešali vône praženej kávy a čerstvej farby na plátne.
„Je úžasné vidieť, ako sa industriálny priestor dá premeniť na pulzujúce kultúrne centrum, máme s tým veľmi dobrú skúsenosť aj u nás v Tabačke a je skvelé vidieť, ako sa tento proces môže odohrať prakticky kdekoľvek, kde sú ľudia s víziou,“ zhodnotil svoje zážitky generálny manažér Tabačky Filip Kakara.
Hlavnou témou konferencie bolo „Umenie prežitia“. Nezávislé kultúrne centrá v Európe riešia, ako prežiť v neistých časoch, a diskusie sa dotkli otázok demokracie, technologického pokroku či vplyvu umelej inteligencie na kultúru. Zazneli aj silné slová o tom, ako kultúra spája ľudí a prekonáva rozdiely.
Jednou z kľúčových tém bolo participatívne financovanie. Panelové diskusie ponúkli inšpirácie pre udržateľnosť a samofinancovanie centier, ktoré nechcú byť závislé od jedného zdroja príjmov. „ Je to téma, ktorú aktívne dlhodobo riešime aj u nás. Musíme hľadať nové spôsoby financovania, ktoré dajú komunitám viac kontroly nad ich kultúrnymi priestormi. Granty tvoria základ financovania nášho kultúrneho programu, no dlhodobo sa náš príjem snažíme dopĺňať komerčnými aktivitami v Tabačke, ktoré mám na starosti,” zhodnotil program rental manažér Tabačky Lukáš Luberda.
Počas troch dní sa uskutočnilo 33 rôznych stretnutí, diskusií a workshopov. Vyskúšali sme si sieťotlač, upcycling dielne aj destilačné procesy. „Učarovala mi rôznorodosť programu. Jednu chvíľu sa bavíme o politike kultúry, a o hodinu neskôr už vyrábame ručný papier,” opísala nadšenie z programu dramaturgička diskusného a komunitného programu Zuzana Kupcová.
Silným zážitkom bol aj hudobný program. V spolupráci s projektom Tartu 2024 vznikla alternatívna show „Ajuokse X Factory“ a večer atmosféru dotvárali TEH DJs. Koncerty spájali lokálnych aj zahraničných umelcov a dodali festivalu energiu.
Cestou späť sme sa zastavili v kultúrnom centre Kanepes v Rige. Starý drevený dom s bohatou históriou dnes slúži ako priestor pre umelcov, aktivistov a komunitné projekty. Naše cesty po Európe priniesli nové kontakty, inšpiráciu a poznatky, ktoré chceme preniesť do Tabačky. Diskusie o udržateľnosti a financovaní nám ukázali, ako posilniť komunitu a udržať nezávislé kultúrne priestory pri živote. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutia v rámci TEH a nové spolupráce, ktoré nás posunú ďalej.





