aktuality – 24. augusta 2021

Ariadna Vendelová predstaví vo štvrtok v Tabačke novú pohybovú inštaláciu Inner Spaces (rozhovor)

Performerka Ariadna Vendelová už tento štvrtok predstaví v rámci otvorenia festivalu Move fest svoju pohybovú inštaláciu Inner Spaces, na ktorej pracovala v rámci svojho rezidenčného pobytu. Ariadnu ste tak v predchádzajúcich mesiacoch mohli vidieť skúšať na kovových schodiskách v Tabačke. Čo bolo prvotným impulzom k vytvoreniu performance a aký je jej cieľ? To všetko a ešte viac sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

 

Čo bolo prvotným impulzom k vytvoreniu performance Inner Spaces?

Prvá idea vznikla minulý rok keď som hľadala priestor pre performance na Bielu noc a chcela som niečo vo verejných priestoroch a lokalitách Košíc. Náhodou som stála vedľa schodiska pri Galérii Tabačka a tento objekt sa mi zdal ako veľmi zaujímavý. Vzhľadom k tomu, že sa venujem novému cirkusu a vzdušnej akrobácii vnímam priestory okolo seba možno inak ako bežný ľudia. Na priestor sa pozerám vždy ako na potenciálny scénický priestor. Rôzne takéto objekty, na ktorých sa dá vysieť, loziť  apod. vnímam ako variáciu na akrobatické náčinie takže toto schodisko zrazu pre mňa zažiarilo ako veľmi výnimočný potenciálny performance priestor. Od vtedy som to mala v hlave a postupne sme sa snažili nájsť cestu ako to zrealizovať. Biela noc nevyšla kvôli pandémii, tak som túto performance skoncipovala v rámci výzvy na mimoriadne štipendium cez Fond na podporu umenia minulý rok. 

 

Čo je cieľom inscenácie Inner Spaces?

Mojim cieľom je, aby ľudia spozorneli a začali vnímať priestor okolo seba tvorivejšie a vnímali v ňom širší potenciál než len čisto funkčnú záležitosť. Som akrobatka a umelkyňa a moje telo a myseľ vnímajú priestor tvorivo a metaforicky. Diváci tak majú možnosť uvedomiť si to a povedať si aha tak tu sa dá robiť aj to aj to aj to a to im otvára myseľ.

 

Ako a do akej miery ovplyvnila teba ako umelkyňu pandémia?

Tým, že ja cez performance umenie, ktoré sa už vôbec nemohlo robiť som naozaj prišla zrazu o všetky plány, možnosti a prácu, tak ma ovplyvnila celkom zásadne, ale nie v zlom, pretože si myslím, že mnoho z ľudí, mnoho z umelcov a aj ľudia mimo umenia zrazu začali pozerať na život trochu inak, začali hľadať iné možnosti a iné cesty. Pandémia ma určite podmienila k tomu, aby som začala uvažovať o niektorých veciach aj inak, vymyslela príležitosti na sólovú tvorbu, na ktorú by som nemala priestor keby pandémia nebola, lebo som predtým bola zahltená inou prácou a takto som mala viac priestoru rozmýšľať o projektoch, ktoré viem robiť aj za týchto podmienok. Počas pandémie sa teda zrodilo viac sólových projektov. Jeden z nich je aj Inner Spaces. Taktiež som si trošku viac oddýchla od niektorých vecí, ktoré mi už liezli cez hlavu a snažila si upratať v živote aj v práci a začala som prehodnocovať nejaké priority. Uvedomila som si, že je pravda, že sme sa predtým hnali extrémne rýchlym tempom a myslím, že nielen ja, ale aj viacerí ľudia sa snažia teraz žiť trochu inak. Verím, že sa nám to podarí.