aktuality – 20. mája 2019

Boli sme na TEH meetingu!

Boli sme na TEH!

Ako sme už avizovali prostredníctvom našich sociálnych sieti. Minulý týždeň sa členovia nášho tímu zúčastnili v poradí 87.konferencie siete nezávislých kultúrnych centier Trans Europe Halles (TEH). Konferencia sa tentokrát uskutočnila v nemeckých Drážďanoch a jej nosná téma niesla názov pARTicipation, teda účasť na umení.

 

 

Niečo málo o TEH

Organizácia TEH zgrupuje nezávislé kultúrne centrá. Ich poslaním je posilniť rozvoj mimovládnych kultúrnych centier prostredníctvom rôznych edukačných aktivít, propagácie a predovšetkým prostredníctvom uľahčenia medzinárodných spoluprác. Od roku 1983 je TEH na čele reorganizácie industriálnych priestorov pre kultúru a umenie. Od roku 2018 sa im podarilo spojiť 109 kultúrnych centier z celej Európy. Organizácia pripravuje dvakrát do roka stretnutia svojich členov. Prvé sa uskutočňuje vždy na jar vo forme konferencie. Toto podujatie je otvorené aj pre širokú verejnosť, študentov, organizácie, ktoré v budúcnosti majú záujem o členstvo v TEH, teda v skratke pre všetkých. Rozdiel je jedine v registračnom poplatku. Na jeseň sa uskutočňuje stretnutie v podobe kempu. Toto stretnutie už širokej verejnosti otvorené nie je a ide čisto o zraz členov organizácie. Tabačka Kulturfabrik je aktívnym členom TEH od roku 2007.

 

Ako konferencia prebiehala?

Tohtoročná konferencia sa uskutočnila v kultúrnom centre Zentralwerk v Drážďanoch. Prebiehala od 16.5. do 19.5.2019, avšak bohatý program nás postihol už v stredu 15.mája. Po registrácii na konferenciu sme mali možnosť výberu z niekoľkých workshopov, umeleckých programov a rôznych iných aktivít. V ponuke bol napríklad workshop výroby nábytku, arteterapie, alternatívneho financovania kultúrnych inštitúcií, premietanie filmov, divadelné predstavenia, výstavy, párty a mnoho ďalšieho. Štvrtkový program bol zahájený registráciou, pri ktorej sme dostali platenú tašku, ktorá bola plná darčekov a praktických tlačovín. Nasledovalo otvorenie konferencie, s niekoľkými príhovormi a umeleckým programom.  

 

 

Po oficiálnom otvorení sa všetci účastníci s radosťou vybrali užívať si atmosféru konferencie, socializovať sa a vzdelávať sa na worskshopy. Piatok sa niesol najmä v duchu vzdelávania prostredníctvom rôznych workshopov a konferencia bola uzatvorená v sobotu na closing party, ktorá bola organizovaná spolu s TanzNetzDresden.

 

Našu účasť na 87. konferencii TEH v Drážďanoch podporil Fond na podporu umenia v rámci programu Medzinárodné mobility a prezentácie.