aktuality – 06. februára 2020

Februárový program v duchu aktívneho občianstva

Tabačka Kulturfabrik sa v súvislosti s blížiacimi voľbami do NRSR a smutným výročím smrti novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej usporadúva v mesiaci február sériu politicky angažovaných podujatí. Návštevníkov centra čakajú dve štruktúrované odborné diskusie Tabačka Talk, ktoré sa uskutočnia 8. februára od 18:00 h. a 21. februára od 19:00 h., premietanie študentského filmu Janove zrno, ktoré sa uskutoční za účasti tvorcov v piatok 28. februára o 18:00 h. a február môžu ukončiť spolu s Tabačkou vo Volebnom Fabricafe.

Politická kampaň sa rozbehla, verejná diskusia je čoraz toxickejšia, útoky na tretí sektor, práva žien či sexuálne menšiny sa stupňujú a aj to je dôvodom, prečo sa košická Tabačka rozhodla usporiadať diskusné večery Tabačka Talk, ktoré sa budú niesť v duchu otázky: Prečo sa bojíme liberálnych tém? Hosťkami prvého diskusného večera budú Lucia Ďuriš Nicholsonová, liberálna politička a poslankyňa európskeho parlamentu zvolená za stranu SaS, kandidátka koalície PS/Spolu Zuzana Števulová a Mária Kolíková zo strany Za ľudí.

Druhý diskusný večer sa uskutoční v deň výročia smrti novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a jeho hosťami budú pedagóg, filozof a politik Milan Poliačik, bývalý novinár a sociológ Ondrej Dostál a advokátka Lucia Plaváková. Cieľom Tabačka Talk je viesť odbornú a vecnú diskusiu o témach, ktoré považujeme za dôležité, ale taktiež predstaviť liberálnu ponuku v parlamentných voľbách.

Deň pred voľbami dramaturgia Kina Tabačka ponúkne projekciu študentského filmu Janove zrno, ktorý sleduje príbeh postaršieho muža, ktorý sa navzdory svojim neznalostiam rozhodne kandidovať na prezidenta. Film je satiricko-kritickým pohľadom a zaoberá dezinformáciou a manipuláciou názorov. Po filme bude nasledovať diskusia s tvorcami.

Mesiac ukončíme vo Volebnom Fabricafe, kde si hostia Tabačky budú môcť vychutnať priamy prenos z volebnej noci a spoločne osláviť výsledok volieb, ktoré určia akým kurzom sa naša krajina v nasledujúcich rokoch vyberie.

 

Autor: Barbara Denciová