aktuality – 31. augusta 2019

Festival Ars Electronica: testovacie miesto na sútoku umenia, technológie a spoločnosti

5 – 9. 09. 2019, Postcity, Linz

Každý september sa v Linzi stretnú stovky kreatívnych jednotlivcov z celého sveta, ktorí pôsobia v oblasti umenia, vedy, techniky a podnikania, aby spoločne preskúmali konkrétnu tému. Zvažovaná téma sa z roka na rok mení; formát festivalu je podľa toho prispôsobený. Toto je prostredie pre praktické skúsenosti, hodnotenie, prepustenie a opätovné uplatnenie. V neposlednom rade sa festival podrobuje skúške pri plnení svojho poslania, aby identifikoval, čo nás posúva ako spoločnosť, ktorá sa snaží o budúcnosť. Pokiaľ ide o fakty a čísla: po prvýkrát v roku 2017 sa festivalu Ars Electronica zúčastnilo viac ako 1 000 umelcov, vedcov, aktivistov a podnikateľov. Linzský festival umenia, technológie a spoločnosti ročne pokrýva vyše 400 akreditovaných zástupcov médií z 35+ krajín.

Téma festivalu Ars Electronica 2019 je „Out of the Box – Kríza digitálnej revolúcie v polovici života“, ktorá sa púšťa do výpravy umelecky a vedecky skúmať náš moderný svet a jeho technicko-ekonomické vplyvy, jeho budúce vyhliadky a naše možnosti akcie. 

„Out of the Box znamená pre nás všetkých: vystúpte z komfortných zón! Aby si ľudstvo zachovalo svoju schopnosť konať v súvislosti s horiacimi problémami, ako sú umelá inteligencia, roztavenie genetiky a bioinžinierstva a ekologické ničenie našej planéty, musíme sa pustiť do neznámeho územia digitálnych systémov, ktoré ľudia vytvorili. Pomocou umenia sa pozeráme okolo našich vlastných záhradných múrov, aby sme určili, čo je možné a prekročili to. “Gerfried Stocker (AT), umelecký riaditeľ, Ars Electronica

Program Festivalu

Networking Tabačky Kulturfabrik z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.