aktuality – 17. októbra 2019

Festival Moonride ako symbol vytrvalosti

Ako ste už isto postrehli, budúci týždeň sa v priestoroch Tabačky Kulturfabrik uskutoční desiaty ročník festivalu Moonride. Nie nadarmo je téma 10. ročníku „Vytrvalosť“. Moonride nás sprevádzal, otváral nové prostredia a len vďaka vytrvalosti sa dnes môžeme tešiť na jeho jubilejný ročník.

„Festival Moonride vznikol už v roku 2006 v našom prvom kultúrnom centre IC Culture Train pod názvom mesačná jazda, kedy sme si uvedomili, že program, ktorý sa u nás mesačne organizuje zodpovedá programu festivalu. Náš mesačný program bol ako jeden veľký festival a tak sme zorganizovali prvý Moonride. Spočiatku trval celý mesiac. Po druhom ročníku sa festival skrátil na týždeň a taktiež premenoval z Mesačnej jazdy na Moonride.“ Peter Radkoff, riaditeľ Tabačky Kulturfabrik.

Moonride je špecifický aj svojím cestovaním po rôznych priestoroch, ktoré riaditeľ Tabačky Peter Radkoff spolu s členmi občianskeho združenia Bona Fide v priebehu rokov, vzhľadom k rôznym okolnostiam, sprevádzkovali na kultúrne centrá. Prvý ročník festivalu sa uskutočnil v spomínanom kultúrnom centre IC Culture Train.

Časť druhého ročníka sa už konala v priestoroch Kasárni Kulturpark. Festivalom Moonride 2 sa po prvýkrát otvorili brány Kasárni verejnosti.

Po nechcenom opustení Kasárni sme sprevádzkovali priestory Tabačky a štvrtým ročníkom festivalu Moonride boli prvýkrát otvorené jej brány verejnosti.

„Keď sme spolupracovali s EHMK festival sa stal jedným z prioritných projektov EHMK zameraných na súčasné umenie. V tomto období sa odohrali zásadné inovatívne programové nové festivalu a veľa inštalácií, site-specifik projektov sme robili vo verejnom priestore. Príkladom je mapingy na industriálnej budove teplárni, či multimediálny projekt v mestskej plavárni. Boli to prvé pokusy o prínos nových trendov v súčasnom umení na Slovensko.“ Peter Radkoff, riaditeľ Tabačky Kulturfabrik.

Po EHMK festival stratil financovanie a bol na dlhé roky pozastavený. Po dlhšej odmlke sa nám však minulý rok podarilo festival obnoviť a už budúci týždeň spoločne zahájime desiaty ročník!