aktuality – 29. marca 2019

Full Moon Magazine vyspovedal nášho hudobného dramaturga

Pořadatelská: Danko Franko (Tabačka Kulturfabrik, TM Booking)

Košická Tabačka Kulturfabrik píše svůj příběh od roku 2009 a vytrvale podporuje multikulturní společnost, otevřené myšlení, umělecké experimenty i rozvoj kreativity. „Som spoluzakladateľ koncertnej agency TM Booking. V minulosti som participoval okrem iného aj na projekte Európske mesto Kultúry Košice 2013. Momentálne pôsobím ako hudobný dramaturg/booker pre Tabačku Kulturfabrik,“představuje se Danko Franko a v dalším díle naší série Pořadatelská připomíná, na co všechno se v Košicích (a nejen tam) vyplatí zajít.

Co chystáte další dny a týdny?
V týchto dňoch chystáme v Tabačke koncert legendárnych The Young Gods. Do Košíc sa vracajú po siedmi rokoch s novým albumom. Zatiaľ som počul dve skladby a znie to dobre. O pár dní na to máme koncert herečky a speváčky Chrysta Bell. Režisér David Lynch ju označil ako svoju múzu a jej tvorba má tú správnu „twinpeaksovskú“ melanchóliu. Zaujímavým koncertom bude aj duo Author & Punisher a Lingua Ignota. A&P vystupoval v Košiciach minulý rok a po jeho showke nám ľudia písali, či by sme ho nemohli doniesť znova. Osobne a odporúčam Lingua Ignota, ktorú by sme mohli označiť ako „Chelsea Wolfe pre náročných“. Šamanské rituály saharských kmeňov, prekomponované a obohatené o elektrickú gitaru, basu a počítačové efekty prinesú do Tabačky Ifriqiyya Electrique. Vidieť ste ich mohli napr. na Pohode. Jedným z najzaujímavejších koncertov aj pre mňa osobne bude show Zeal & Ardor.

Z česko-slovenskej scény pripravujeme Khoiba & Čáry života, Please the Trees, Veca, Katarziu a ďalších. Nesmiem zabudnúť ani na experimentálnych The Body či dark folkového Kinga Dudeho. S ™ Booking chystáme najbližšie Architects v spolupráci s Octopus promotion a na jeseň moju srdcovku Daughters, ale o tom viac neskôr.

<iframe width=“595″ height=“335″ src=“https://www.youtube.com/embed/dKd6oUalc0Y“ frameborder=“0″ allow=“accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture“ allowfullscreen></iframe>

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Naposledy ma nadchol koncert Algiers práve v Tabačke. Mali neskutočnú energiu aj napriek tomu že boli unavení po ceste z Ukrajiny. V minulom roku to boli Cro-Mags a úplne ma dostal Scott Kelly s Johnom Judkinsom v bratislavskom kostole. V lete sme si boli pozrieť Eda Sheerana a je to docela prdel ako jeden človek dokáže rozhýbať štyridsať tisíc ľudí. Príležitostne navštevujem aj Štátnu filharmóniu Košice, dodnes mám v pamäti koncert kde sa hrali diela G. Mahlera: Adagietto zo Symfónie č. 5 a K. Szymanowski: Stabat Mater pre sóla, zbor a orchester. Hudobný orgazmus.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Vzhľadom na to že mám rodinu, veľa koncertov nestíham, resp. nie je na nich veľa času. Z väčších promotérov navštevujem akcie kamarátov z Octopus Promotion/Seahorse Promotion. V Čechách by som šiel na Franka Cartera & The Rattlesnakes (Conspiracy Concerts), Anna von Hausswolff’s BADA (Heartnoize Promotion), Mono (Obscure) a Jaye Jayle, Josín (Kabinet Múz). V Bratislave akcie menej známych, ale o to kvalitných, kapiel, promotéra One Man Hippie Show. Nesmiem zabudnúť ani na City Sounds Festival (Neneh Cherry, Dianne Reeves) a novovzniknutú značku Dobrý výber (Apparat,Benjamin Clementine). V Košiciach by som sa chcel dostať na koncerty Solstafir a Misery Index v Collosseum Clube.

Z česko-slovenskej scény si nájdite čas na Decultivate (Pushteek), Pandorama (Tabačka Records), Nikander (Day After Records), Luuver (ex-Fresh Out of the Bus), Bulp, Killchain, Ataraxia, Alapastel, From Our Hands, Our Stories, Stroon, The Ills, Girls from the Moon, Michael Kelso (Liquidity).

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Sociálne siete patria do nášho života a neoblišli ani mňa. Zmenili spôsob našej komunikácie a ponúkli nám „nový svet“. Vďaka nim sledujem každý deň dianie doma a vo svete. Využívam ich najmä na propagáciu koncertov či kontakt so známymi, promotérmi a kapelami. Čo ma ale štve je časté zneužívanie sociálnych sieti na rôzne nezmysly = hoaxy, šírenie nenávisti alebo xenofóbie. Naivne verím že to jedného dňa bude lepšie.

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Najradšej jem doma, moja manželka je skvelá kuchárka a žena! Nepohrdnem ani nedeľným obedom u rodičov. Čo sa týka reštaurácií tak obedujem často priamo v Tabačke, kde majú skvelé jedlo. Keď som v Bratislave, tak idem do Soho, Urban House alebo na mieste kde ma zoberú kamaráti.

Zdroj: Full Moon Magazine