aktuality – 23. mája 2019

Ako ste už mali možnosť zachytiť v niekoľkých príspevkoch, členovia tímu Tabačky sa minulý týždeň zúčastnili konferencie usporiadanej sieťou nezávislých kultúrnych centier Trans Europes Halles (TEH). Miestom konferencie sa tentokrát stali nemecké Drážďany. Drážďany boli počas druhej svetovej vojny takmer kompletne zničené bombardovaním a ide o druhé najväčšie mesto Nemecka. Práve v tomto meste sa nachádza aj kultúrne centrum Zentralwerk, v ktorom sa uskutočnila 87. konferencia TEH.

Zentralwerk

Zentralwerk možno definovať ako kultúrnu neziskovú organizáciu fungujúcu už viac ako 10 rokov. Organizáciu tvorí niekoľko členov a ide primárne o kolektív umelcov, architektov, remeselníkov… Za rok vzniku možno označiť rok 2006. Organizácia má na starosti prevažne iniciovanie kultúry v Drážďanoch. V kultúrnom centre Zentralwerk sa pravidelne odorávajú rôzne kultúrne aktivity napr. festivaly, koncerty, workshopy, konferencie a nechýbajú ani rezidenčné programy, či programy určené komunitám. Ako sme už spomínali toto kultúrne centrum je situované v nemeckom meste Drážďany a konkrétne sídli v industriálnych priestoroch budovy, ktorá v minulosti slúžila zbrojnému priemyslu a taktiež sa tam nachádzali aj tlačiarne. Priestorovo Zentralwerk disponuje veľkým dvorom, galériou Kabinett, veľkou sálou, malou sálou a budúcou projektovou miestnosťou.

Navštív Zentralwerk aj ty

V rámci konferencie sme mali možnosť navštíviť všetky zákutia tohto kultúrneho centra a možno hovoriť o ozaj výnimočnej atmosfére. V prípade, že navštívite Drážďany určite nevynechajte Zentrawerk. Okrem výnimočnej atmosféry Vás určite zaujme aj bohatý program.

 

Našu účasť na 87. konferencii TEH v Drážďanoch podporil Fond na podporu umenia v rámci programu Medzinárodné mobility a prezentácie.