aktuality – 29. januára 2020

Kino Tabačka po novom povedie dvojica dramaturgov

Ako sme už avizovali v novom roku nastalo v kultúrnom centre Tabačka Kulturfabrik niekoľko personálnych zmien. Jednou z nich je aj zmena dramaturgov Kina Tabačka. Od roku 2020 budú filmy do Kina Tabačka vyberať hneď dvaja dramaturgovia a to Palko Matia a Róbert Rampáček z košického štúdia Onomatopoje. Dovolili sme si ich preto vyspovedať. 

 

Kto je Palko Matia a Róbert Rampáček?

P: Sme košické štúdio, ktoré sa venuje tvorbe multimediálneho obsahu na sociálne siete. Prevažne sú to videá a pracujeme najmä pre kultúrny a kreatívny segment. Obaja sme študovali dokumentárnu tvorbu v Banskej Bystrici. Po štúdiu sme sa rozhodli vrátiť do Košíc. Róbert robil festival dokumentárneho filmu DOCsk a ja som robil streetartový festival Street Art Communication. Popri tom sme robili videá. 

 

Prečo ste sa rozhodli prijať pozíciu dramaturga Kina Tabačka?

P: Našou motiváciou je nakopnúť Kino Tabačka, lebo vidíme priestor nato ako ho nakopnúť, aj z pozície toho, čo robíme. Chceme sa starať o FB stránku Kina Tabačka, ktorá vznikla a vytvárať tam multimediálny obsah a zároveň plniť kino filmami.

R: Je to veľká príležitosť vyskúšať všetko to, čo robíme na jednom mieste. 

 

Podľa akých kritérií budete vyberať filmy do kina Tabačka?

R: V košiciach sú nejaké etablované kiná, ale všetky tieto kiná premietajú primárne veci, ktoré spadajú do kategórie najnovšie tituly. My by sme chceli dávať možnosť ľuďom pozrieť si aj aktuálne filmy, ale taktiež sa zaoberať výberom filmov, ktoré sú podľa nás zaujímavé, ale možno zaniknú v tom veľmi veľkom exporte, ktorý v súčasnosti je. 

P: Chceli by sme tiež vyberať tituly podľa toho, či získali nejaké ocenenie, či ich overil čas… Taktiež vieme prostredníctvom filmov, ktoré sú dostupné nadviazať na témy, ktoré daný mesiac panujú v spoločnosti. 

 

Aké zmeny nás v Kine Tabačka po vašom nástupe čakajú?

R: Najväčšia zmena, čo sa dramaturgie týka je možno práve to, že chceme ísť viac do filmov, ktoré už boli v distribúcii, ale bolo by dobré ich naspäť vytiahnúť a upozorniť na nich. 

P: Zmenili sme aj dni premietaní na pondelok a štvrtok a od marca by sme chceli pridať aj premietania pre detského diváka, tie by mali byť dvakrát do mesiaca. Zmenili sme aj čas premietania na 18:30 hod.

 

Čo podľa vás Kinu Tabačka najviac chýba a v čom vidíte najväčšie pozitíva v porovnaní s ostatnými košickými kinami?

R: Chýba mu hlavne samostnatný vchod. Kino Tabačka je svojim priestorom vložené do priestoru, ktorý funguje sám o sebe. To je práve to najťažšie, človek si tam nenájde cestu. 

P: Kino je súčasťou veľkého komplexu a nie je to len kino. Preto je aj ten čas taký premietaní, že ľudia, ktorý sú v Tabačke pôjdu na film, vrátia sa do baru a podobne, preto sme posunuli premietanie na skorší čas. Je dôležité uvedomovať si, že Kino Tabačka je súčasťou priestoru, ktorý ponúka oveľa viac. To možno považovať aj za výhodu Kina Tabačka. Náš divák sa nachádza niekde, kde dostane viac ako len to premietanie.

 

Čo považujete v rámci februárového programu kina za najväčší highlight?

R: Pre mňa sú to Zázraky. Je to nenápadný, ale veľmi zaujímavý film. 

P: Za mňa je to Srdcová kráľovná.

 

Autor: Barbara Denciová