aktuality – 19. augusta 2019

Návštevníci Tabačky sa v sobotu nechali zviezť na novej vlne elektra v podaní islandských GusGus! (rozhovor)

Islandskí sympaťáci GusGus v sobotu očarili návštevníkov Tabačky. Tesne pred koncertom sa nám podarilo vyspovedať Daníela a Biggiho. Aký bol ich najväčší fail? Čo ich najviac ovplyvnilo? a mnoho ďalšieho sa dočítate v nasledujúcom rozhovore.

 

Počas rokov vášho pôsobenia sa členovia skupiny menili. V roku 1995 pozostávala skupina GusGus z 10 členov, v súčasnosti GusGus tvoria už iba dvaja členovia. Aký bol dôvod odchodu ostatných členov a prečo ste sa rozhodli udržať GusGus nažive? 

Dôvod prečo ľudia odchádzali bol najmä taký, že začali byť unavený z toho, čo robia a chceli skúsiť niečo nové. GusGus pôvodne pozostával z členov pochádzajúcich z rôznych kapiel a rôzneho prostredia. Myslím, že najväčšou zmenou pre kapelu bolo, keď sa Daníel rozhodol opustiť GusGus a rozbehnúť sólovú kariéru. Neskôr sa Daníel vrátil. Zavolal som mu so slovami: “Dokončil si svoj sólový album, však?” odpoveď bola áno, tak som sa ho opýtal, či sa môže vrátiť späť a on neváhal. 

 

V Tabačke ste vystupovali už pred siedmimi rokmi. Pamätáte si na nejaký konkrétny zážitok z tohto koncertu?

Nie. Chodíme z koncertu na koncert, pamätáme si iba, že to tu bolo pred rekonštrukciou oveľa menšie.

 

V čom vidíte rozdiel medzi vašimi začiatkami a súčastnosťou?

Myslím si, že odpoveďou na túto otázku sú aj zmeny v kapele, ktoré sme už spomínali, ale taktiež zmeny hudobných žánrov, ktorými sme si prešli. Začali sme s trip hopom, technom, postupne sme skúšali rôzne druhy žánrov (samozrejme boli všetky elektronického charakteru), mali sme iné outfity… Počas nášho pôsobenia sme vyskúšali ozaj všeličo a postupne sme skúmali možnosti elektronickej hudby. V súčasnosti sa cítime byť viac slobodný ako v našich začiatkoch.

 

Existuje v súvislosti s vašou tvorbou niečo/niekto čo Vás zásadne ovplyvnilo?

Daníel: Mám iné pozadie, ako Biggi. On začal počúvať hudbu až ako teenager a počúval hneď elektronickú hudbu, ktorá bola populárna v 80-tych rokoch. Ja som začal počúvať hudbu už ako malé dieťa a to napr. The Beatles, Rolling Stones, Stevie Wonder… A samozrejme hudba, ktorú počúvaš a hudba, ktorú miluješ je hudba, ktorá ťa ovplyvňuje. Je dôležité podotknúť, že sa nesnažíme napodobňovať hudbu, ktorú máme radi. Ide o vplyv na spirituálnej úrovni. 

 

Biggi: Neexistujú žiadne špecifické vplyvy, alebo žánre, ktoré by nás ovplyvnili. Myslím si, že obaja vieme oceniť dobrú hudbu. Ja osobne mám rád kapely ako Sylvester, Depeche Mode, Thomas Schumacher, Sophie…

 

Akú najhoršiu situáciu ste na svojom koncerte doposiaľ zažili?

Myslím, že najhoršia vec, ktorá sa môže stať elektronickej kapele je keď sa pokazí nejaké zariadenie. Stalo sa nám to napr. v San Franciscu. Vtedy sme stáli na pódiu v tichu asi 10 minút a tých 10 minút bolo ako večnosť. Keď sa niečo také stane zvyčajne je koncert zničený.