aktuality – 26. júla 2021

Predstavujeme Minu Petrović, prvú rezidentku TBCK forward (rozhovor)

Mina Petrović je srbskou tvorkyňou dokumentárnych filmov a zároveň prvou z piatich režisérok, ktoré boli vybrané do rezidenčného programu TBCK forward. Mina sa vám osobne predstaví už zajtra o 20:30 hod v Art Garden, kde sa s ňou pozhovára jeden z členov poroty a dramaturgického tímu Kina Tabačky Róbert Rampáček. Budete mať možnosť zistiť viac o stave dokumentárneho filmu a postavení žien v Srbsku a zhliadnuť work in progress dokumentu, na ktorom Mina v Košiciach pracuje. Ešte predtým sme si však dovolili položiť Mine zopár otázok. 

 

Ako sa ti zatiaľ páči na rezidencii v Tabačke?

 

Myslím si, že samotná myšlienka priniesť ženské filmárky do Košíc, aby tu pracovali na filmoch so ženskou tematikou je veľmi zaujímavá. Podľa mňa potrebujeme viac miest ako je Tabačka, pretože podpora je v tomto odvetví veľmi dôležitá, nakoľko tieto témy nie sú vo východnej Európe veľmi populárne. Taktiež oceňujem veľmi dobrú organizáciu rezidencie. Je super žiť tu, rozjímať nad nápadmi a stretávať nových ľudí.

Prečo si sa rozhodla zapojiť sa do rezidencie TBCK Forward? Čo ťa na výzve najviac oslovilo?

 

Nakoľko som členkou DOK Serbia, dostala sa ku mne výzva a prišla mi zaujímavá. Dala som si pár dní na rozmyslenie a potom som povedala áno. Myslím si, že som na rezidenciu bola spomedzi ostatných uchádzačiek vybraná najmä kvôli svojmu predošlému filmu. 

Tvojou úlohou je v rámci rezidencie vytvoriť krátky dokument s ľubovoľnou témou podmienenou ženskou hlavnou hrdinkou z lokálneho prostredia Košíc. Koho si si vybrala a prečo?

 

Od začiatku som vedela, že chcem natočiť film o ženskej umelkyni z Košíc. Bola som veľmi zvedavá aké je ich postavenie v spoločnosti a ako vedia skĺbiť umeleckú tvorbu so životom v Košiciach. Potom som stretla Samuela Velebného a požiadala som ho nech mi niekoho odporúči. Primárne ma zaujímali sochárky. Samuel mi poslal zopár odporúčaní a ja som sa rozhodla osloviť Katarínu Bajkayovú. Myslím si, že je veľmi zaujímavá a taktiež veľa rozmýšľa o ženských témach ako je napr.ich postavenie v spoločnosti, práva žien a podobne.

 

Ako si natom aktuálne s dokončovaním filmu? Kedy bude film hotový?

 

Mám ešte pár dní na natáčanie. Chcem si dať trochu viac času na postprodukciu a následne bude film odpremiérovaný v Tabačke po skončení všetkých účastníčiek rezidencie TBCK forward

 

Ak by si mala svoju dosavadnú tvorbu opísať troma slovami aké by to boli?

 

Inštinktívna, úprimná a zasnená. 

 

Rezidenčný program TBCK Forward je ralizovaný v rámci ročnej dramaturgie kultúrneho centra Tabačka Kultufabrik. Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia.