aktuality – 06. septembra 2021

Predstavujeme Sashu Ihnatovich, druhú rezidentku TBCK forward (rozhovor)

V minulom týždni sme sa rozlúčili s našou v poradí druhou rezidentkou v rámci rezidenčného programu TBCK forward Sashou Ihnatovich. Viac o sebe a svojej participácii na projekte vám porozpráva v nasledujúcom rozhovore.

 

Vedela by si sa na začiatok v skratke predstaviť naším čitateľom?

Volám sa Sasha Ihnatovich som z Bieloruska, ale aktuálne pôsobím v Slovinsku. Som feministická filmárka a skúmam vizuálnu kultúru.

 

Aká bola tvoja motivácia zúčastniť sa projektu TBCK forward?

Moja kamarátka je filmárka a povedala mi o výzve. Čakala som do posledného momentu a intenzívne som rozmýšľala, či sa mám prihlásiť. Nakoniec som sa rozhodla, že do toho pôjdem. Moja motivácia spočívala v tom, že som videla popis rezidencie a bolo to presne to, čo som v tom čase potrebovala urobiť. Konečne som mala čas prepnúť svoju myseľ od každodenných povinností, ktoré mám nakoľko sa väčšinou venujem výučbe filmu a nemala som čas venovať sa veciam, ktoré by som chcela robiť. Tak som sa rozhodla, že je to výborná príležitosť. A taktiež popis rezidencie spočíval presne v tom, o čom veľa rozmýšľam. Bola som veľmi šťastná keď som obdržala list, že som bola na rezidenciu prijatá.

 

Mala by si natáčať o ženskej hrdinke z prostredia Košíc. Koho si si vybrala?

Keď som prišla bola som ohúrená mestom, takže v prvý moment som si myslela, že to budú Košice. Neskôr som si uvedomila, že každá osoba má svoj vlastný príbeh a každý príbeh má pre mňa hodnotu a chcela som natáčať o komkoľvek koho tu stretnem, pretože každý z nás je vhodnou postavou pre film. Po krátkom výskume som si uvedomila, že U. S. Steel je niečo veľmi dôležité pre mesto, pre jeho históriu, pre ľudí ktorí v Košiciach žijú a pracujú tak som sa snažila prepojiť so ženami, ktoré tam pracujú, ale bolo to odo mňa veľmi ambiciózne urobiť to za jeden mesiac. Následne som stretla dievčatá z Food Not Bombs Košice a pracovala som s nimi. Vo svojom filme sa budem snažiť odprezentovať ich príbeh a aktivity, ktoré robia. Dúfam, že to bude príbeh o ľuďoch, ktorí sa snažia urobiť z Košíc lepšie miesto. 

 

Čo sa ti najviac páči v Tabačke a čo v Košiciach?

V Košiciach Tabačka. Pretože je to rozhodne miesto kde treba stráviť čas keď ste v Košiciach. 

 

Ak by si mala svoju doterajšiu tvorbu opísať 3 slovami aké by boli?

Surová, úprimná a aktivistická.

 

Rezidenčný program TBCK Forward je ralizovaný v rámci ročnej dramaturgie kultúrneho centra Tabačka Kultufabrik. Z verejných zdrojov projekt podporil Fond na podporu umenia.