aktuality – 13. februára 2024

Premiéra Vagína Monológov v Košickej Tabačke Kulturfabrik opäť otvorí súčasné témy feminizmu, ženskej sexuality a boja proti násiliu

Na sviatok svätého Valentína, keď sa oslavuje láska, my v Tabačke oslavujeme hlas a dôstojnosť žien.

Tabačka Kulturfabrik opäť otvára svoje dvere pre hlas žien a ich neoddeliteľnú súčasť – ich pohľad na svet, prežívanie, sexualitu, túžby, sny a bolesti aj príkoria, s ktorými sa stretávajú. V súlade s globálnym aktivistickým hnutím za ukončenie násilia páchaného na ženách a dievčatách – V-Day, Tabačka Kulturfabrik v spolupráci s občianskym združením PORT podporuje tento dôležitý cieľ a pridáva sa k organizáciám, ktoré komunikujú posolstvo rovnosti a nenásilia.

Na sviatok svätého Valentína, keď sa oslavuje láska, my v Tabačke oslavujeme hlas a dôstojnosť žien. Nechceme si zakrývať oči pred problémami, ktorým v našej spoločnosti ženy čelia, ako napríklad čerstvý návrh zmeny trestného zákona, na základe ktorého sa o polovicu znižujú premlčacie doby pri znásilnení alebo pri sexuálnom zneužití maloletých.

Dňa 14. februára 1998 americká autorka, dramatička a aktivistka Eve Ensler založila V-Day, hnutie bojujúce proti násiliu páchanému na ženách. V tento dôležitý deň sa v košickej Tabačke Kulturfabrik uskutočnia dve premiéry predstavenia Vagína monológy o 18:00 a 20:00, ktoré ako každý rok vyvolajú diskusie, emócie a prinesú dôležité myšlienky do verejnej debaty.

V rámci predstavenia Vagína Monológy 2024 budú diváci svedkami autentických výpovedí žien, ktoré odhaľujú intímne a dôležité aspekty ich života a identity. Eve Ensler v roku 1996 priniesla do sveta tieto príbehy ako svedectvo žien, ktoré zostáva aktuálne aj dnes. 

Okrem textov z diela Eve Ensler zaznejú v premiérový večer aj nikdy predtým nezverejnené príbehy. Ich autorkami sú ženy, ktoré sa rozhodli zdieľať svoje skúsenosti a pocity. Sú to príbehy odvážnych žien z Košíc a okolia, ktoré sa neboja bojovať za svet, kde sú práva žien plne rešpektované.

Samotné aktérky zhromaždili dôvody, prečo by ste podľa nich mali predstavenie vidieť: “Sme v tom spolu a týka sa to nás všetkých bez rozdielu na pohlavie či vek. Každý a každá z nás má v okolí ženy” “Musíš to vidieť, aby si vedela, že v tom nie si sama!”. Na predstavenie vás všetkých pozývajú, pretože je toho veľa, čo vám chcú povedať a sú presvedčené, že je dôležité disponovať informáciami, ktoré na vás v predstavení čakajú. 

Réžia tohto výnimočného aktivistického predstavenia je v rukách Kataríny Sobinkovičovej, ktorá spolu so ženským kolektívom a s asistenciou Zuzany Psotkovej pripravila večer plný emócií a zdieľania. V predstavení účinkuje skvelý tím žien – neherečiek, ktoré disponujú chuťou a talentom komunikovať na javisku vtipné aj náročné témy a nič pre nich nie je tabu. 

Realizáciu predstavenia podporil Fond na podporu umenia. Podujatie má benefičný charakter. Vstupné vybrané z predstavení bude venované ženskej mimovládnej organizácii Fenestra, ktorá sa zasadzuje za práva žien na život bez násilia. Vytvorte si spolu s nami priestor na rozhovor, porozumenie a podporu práv žien. Vaša účasť na tomto podujatí je príspevkom k lepšiemu svetu, kde je násilie na ženách neprijateľné.