aktuality – 17. januára 2019

Tabačka & CTM

Galéria Tabačka bude vďaka podpore Fondu na podporu umenia (FPU) aj v roku 2019 pokračovať v prezentácií súčasných umelcov, ktorí vo svojich dielach spájajú umenie, technológie a vedu. Jedným z cieľov tohto programu je spolupráca s festivalmi, ktoré sa venujú podobným témam a autorom. Tento rok v Galérii Tabačka predstavíme výstavu pripravenú v spolupráci s berlínskym festivalom dobrodružnej hudby a umenia CTM. CTM je významným medzinárodným festivalom zameraným na súčasnú elektronickú, digitálnu a experimentálnu hudbu, ako aj rozmanitosť umeleckých aktivít v kontexte zvukových a klubových kultúr.

CTM Festival prezentuje spoločné vystúpenia z iným iniciatívami v Berlíne cez program Vorspiel. Spoločne z festivalom Transmediale* predstavujú najväčšiu platformu pre úvahy o nových technológiách a digitálnej kultúre na svete. Každý rok špecifická téma festivalu poskytuje rámec pre umelcov, mediálnych aktivistov, výskumníkov, dizajnérov a iných tvorcov, ktorí sa zapájajú do reflexných, estetických a špekulatívnych pozícií medzi umením, kultúrou a technológiou. Tento rok má festival CTM podobnú tému, akú bude mať 10. ročník festivalu Moonride, organizovaný Tabačkou Kulturfabrik. Je to o dôvod navyše pre spoluprácu CTM a Tabačky.

Návštevu CTM môžete “použiť” ako dôvod na cestu do Berlína koncom januára alebo začiatkom februára. Festival sa koná od 25. januára do 3. februára 2019.

* V podobnom termíne od 31. jan – 3. februára 2019 môžete v Berlíne navštíviť aj festival umenia a digitálnej kultúry „transmediale“. Od roku 1999 spolupracuje s festivalom CTM a vytvárajú nové spojenia medzi umením, kultúrou a technológiou. Všetky aktivity transmediale sa zameriavajú na podporu kritického vnímania súčasnej kultúry a politiky, nasýtenej mediálnymi technológiami. V priebehu svojej 30-ročnej histórie bol každý ročník transmediale hlavnou udalosťou v kalendári profesionálov z oblasti mediálneho umenia, umelcov, aktivistov ale i študentov z celého sveta. Festival ponúka širokú škálu výstav, konferencií, premietaní, predstavení a publikácií pre vyše 25 000 návštevníkov. Dúfame, že v roku 2020 sa nám v Tabačke podarí zorganizovať prvú výstavu v spolupráci s transmediale.

Ak sa vám nepodarí vycestovať za našimi tipmi, ale chcete vedieť čo tieto výnimočné podujatia priniesli, sledujte nás. Po skončení festivalov sa s vami o naše dojmy podelíme.