aktuality – 15. októbra 2022

Tabačka na cestách

Vďaka podpore Fondu na podporu umenia sa členovia tímu Tabačky Kulturfabrik mohli zúčastniť dvoch stretnutí siete Trans Europe Halles (TEH). Prvé sa uskutočnilo v priestore Alta v Prahe, druhé v centre Not Quite, vo Fengersfors v Švédsku. Obe stretnutia mali rozdielny fokus, ale spájala ich účasť tímov z centier podobných Tabačke z celého sveta. Tým je to pre nás pravidelne spôsobom ako čerpať inšpiráciu a porovnávať si skúsenosti s profesionálmi v podobných situáciách ako sme my.

 

Praha: Ako žiť pohromade?

Pražského strenutia sa zúčastnil umelecký riaditeľ Tabačky Peter Radkoff a generálny manažér Tabačky Martin Dubéci. Nosnou témou stretnutia bola tvobra komunít a kohabitácie v svete, ktorý čelím výzvam od rastu extrémizmu po klimatickú degradáciu. Členovia tím sa zúčastnili workshopov a prezentácii na tému ekonomického prínosu kultúry, obnovy budov, či participatívnej tvorby programu. Ako to už na podobných podujatiach býva, ich najväčší prínos spočíva v stretnutiach popri oficiálnom programe. Tie priniesli pre náš nové aktivity s Novou Cvernovkou v Bratislave, alebo inšpirácie pre rozbeh komunitného programu, ktoré sú už momentálne zavedené do praxe v našom programe.

 

Fengersfors: Kultúra na periférii

Druhé stretnutie prebehlo v malej  švédskej obci Fengersfors, vzdialenej dve hodiny od Gotheborgu. Predstava o progresívnom kultúrnom centre sa najčastejšie spája s industrialnymi budovami v urbánnych centrách, no po celej Európe sú desiatky projektov, ktoré sa nachádzajú v presne opačnom prostredí.

Takým bolo aj centurum Not Quite, ktoré združuje približne sedemdesiat dizajnérov a remesleníkov v bývalej továrni na papier. Stretnutia sa zúčastnili projektový manažér Filip Kakara (s manželkou), dramaturgička komunitného a diskusného programu Zuzana Kupcová (bez manželky) a generálny manažér Tabačky Martin Dubéci (toho času slobodný). Neprekvapivo, hlavnou témou stretnutia bolo fungovanie kultúrnych centier v rurálnom prostredí. Keďže rozvoj bývalej Tabačky v Smolníku a organizovanie festivalu v jej priestoroch je nosný rozvojový projekt pre ďalší rok, len vidieť a zažiť fungovanie ustáleného centra bolo pre tím mimoriadne užitočné.