aktuality – 13. januára 2019

Tabačka odporúča: umenie, technológie, veda v Záhrebe

Výstava: Stroje nie sú samé

Kurátor: Zhang Ga

Múzeum súčasného umenia v Záhrebe, Chorvátsko

Ideálna príležitosť navštíviť Chorvátsko aj mimo letnej dovolenky☺

Galéria Tabačka bude vďaka podpore Fondu na podporu umenia (FPU) aj v roku 2019 pokračovať v prezentácií súčasných umelcov, ktorí vo svojich dielach spájajú umenie, technológie a vedu. Počas čakania na našu prvú tohoročnú výstavu z cyklu BUDÚCNOSŤ JE TERAZ (marec 2019), odporúčame zájsť si do Záhrebu na výstavu „Stroje nie sú samé“.

“Stroje nie sú samé” v Múzeu súčasného umenia (MSU) v Záhrebe predstavuje 21 umeleckých diel, ktoré mapujú moderné stroje a ľudskú interakciu s nimi – najlepšie diela súčasného svetového umenia, zaoberajúce sa konceptom “strojovej ekológie”.

#technológia, #robotika, #stroje, #umelá inteligencia, #kybernetika.

Výstava mala premiéru v lete 2018 v Chronus Art Center v Šanghaji. Po  Chorvátsku sa presúva do Guangdongovho múzea umenia v čínskom meste Guangzhou, kde bude súčasťou Guangzhou trienále.

Vystavujúci umelci: Ralf Baecker (Nemecko), Tega Brain (Australia), Martin Howse (Spojené kráľovstvo), Marnix de Nijs (Holandsko), Ief Spincemaille (Belgicko), Navid Navab (Kanada/Irán), Wang Yuyang (Čína), Adam Donovan (AU/DE), Katrin Hochschuh (Nemecko), Thomas Feuerstein (Rakúsko), Dorian Gaudin (Francúzsko), Karolina Sobecka (Poľsko) a Christopher Baker (USA), Saša Spačal a Ida Hiršenfelder (Slovinsko), Saša Spačal a Mirjan Švagelj (Slovinsko), Gerda Steiner a Jorg Lenzlinger (Švajčiarsko), Gail Wight (USA), Luiz Zanotello (Brazil/Nemecko)  a z Chorvátska Silvio Vujičić, Mirjana Vodopija, Tin Dožić, Siniša Lordan a Vladimir Novak.

“Stroje nie sú samé” je centralnou výstavou šiestej edície medzinárodného festivalu Device_art, ktorý sa zaoberá technologickými zariadeniami, strojmi a robotikou v súčasnom umení. Aktuálny festival je jednou z najväčších udalostí súčasného novomediálneho umenia v Chorvátsku posledných desiatich rokov. Organizuje ho združenie KONTEJNER | kancelária súčasnej umeleckej praxe. Informácie o šiestom ročníku Device_art festival nájdete na Facebooku, Instagrame a webovej stránke združenia Kontejner.

Výstava “Stroje nie sú samé” potrvá do 3/2/2019; od 11:00 do 18:00, každý deň okrem pondelka. Cena vstupenky 4 €. Každú sobotu o 16.00 sa konajú voľné, komentované prehliadky v chorvátskom jazyku, ktorý je pre nás relatívne dobre zrozumiteľný J  Výstava zahŕňa aj workshopy pre deti o robotike a nových technológiách a prepojeniach medzi ekológiou a technológiou.

Odporúčané termíny:

– 26. januára 2019, keď budete môcť v MSU Zahreb vidieť aj päť živých zvukových vystúpení Future DiverCities Lab a nové nádeje európskej umeleckej scény

– 29. januára 2019, keď v Múzeu moderného a súčasného umenia v Rijeke, festival organizuje predstavenie Future DiverCities Lab za účasti umelcov – Mathias Loos, Valentin Durif, Lucas Paris, Elio Libaude a Jiska Huizing.

Poznámka: Rijeka bude Európskym hlavným mestom kultúry 2020.