aktuality – 22. mája 2019

Tabačka stojí pri kultúre!

Hádam ku každému z nás sa už dostala informácia o pochybných konaniach súčasnej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Sieť kultúrnych centier a organizácií, ktoré pôsobia v oblasti nezávislého súčasného umenia a kultúry na Slovensku Anténa, ktorej Tabačka je súčasťou sa k aktuálnemu dianiu na scéne slovenskej kultúry vyjadrila nasledovne:

 

„Posledných desať rokov bolo pre slovenskú kultúru výnimočne dobrých, a to aj vďaka rozumnému prístupu ministerstva kultúry. S veľkou nevôľou teda sledujeme rozhodnutia, ktoré pani ministerka Ľubica Laššáková alebo jej podriadení zamestnanci ministerstva realizujú najmä v posledných mesiacoch. Nejde pritom iba o nekoncepčný a neodborný prístup, ale už o priame ohrozenie nezávislých kultúrnych aktivít a dokonca aj o ohrozenie fungovania kľúčových štátnych kultúrnych inštitúcií.

 

S týmto tvrdením sa stotožňujeme a rozhodli sme sa podporiť iniciatívu Stojíme pri kultúre. Podľa nášho názoru sú umenie a kultúra nástrojmi, ktorých úlohou je spoločnosť spájať nie rozdeľovať. Preto je pre nás nemysliteľné, aby ministerstvo kultúry podporovalo akékoľvek diskriminačné postoje, či agresívne nálady. K jej pochybným krokom patrí aj voľba členov do Rady FPU (Fondu na podporu umenia), mlčanlivosť a laxný postoj k projektu kreatívnych centier, vyhlásenie mimoriadnej výzvy v oblasti tradičnej kultúry,  zníženie rozpočtu na prioritné projekty vybraným príspevkovým organizáciám MK SR, či neschopnosť spracovania regionálnej kultúrnej stratégie.

Týmto vyjadrujeme podporu iniciatíve Stojíme pri kultúre a žiadame neodkladnú zmenu vedenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, skôr ako dôjde k ďalším pochybným krokom. Nenechajme si zničiť to, čo sme tak dlho budovali!

 

Tabačka Kulturfabrik

 

Pripájame tlačovú správu siete Anténa: https://www.antenanet.sk/vyhlasenie-anteny-siete-pre-nezavislu-kulturu-k-aktualnej-situaci