aktuality – 05. novembra 2019

Tabačka vyspovedala Sóley

V rámci európskeho turné zavítala do košickej Tabačky speváčka a multiinštrumentalistka Sóley, označovaná ako darkopopová princezná Islandu. Tesne pred koncertom sme jej položili zopár otázok.

 

Kedy si začala rozmýšľať, že by si sa mohla živiť hudbou? Aké boli začiatky Sóley a čo považuješ za najväčší zlom vo svojej kariére?

Celé to šlo veľmi prirodzene. Od malička som navštevovala hudobnú školu a nikdy som si nevedela predstaviť, že budem mať iné povolanie ako hudobníčka. Som šťastná, že sa živím tým, čo viem. Za najväčší zlom vo svojej kariére považujem moment keď som dostala prvú zmluvu s nahrávacím štúdiom a následne sme vyrazili na turné.

 

Na svojich sociálnych sieťach si avizovala, že najnovší album, ktorý je ohlásený na rok 2020 bude soundtrackom ku koncu sveta. Čo ťa inšpirovalo pri výbere tejto témy? Prečo práve koniec sveta?

Inšpiráciou k tvorbe albumu mi bola aktuálna situácia vo svete. Je veľmi ťažké sa tomu vyhnúť, mám to v hlave každý deň a keď na niečo neustále myslím, je normálne a prirodzené o tom písať a robiť z toho umenie. Na svete máme veľa vedcov, ktorý odvádzajú super prácu a hovoria nám čo môžeme robiť pre zlepšenie situácie, ale ľudia im nie vždy musia rozumieť, tak možno práve nato potrebujeme umelcov. Myslím, že je to zaujímavé, pretože tieto problémy viem ľuďom odovzdať v abstraktnej podobe.

 

Ak by si mala porovnať svoj prvý album We sink z roku 2011 s pripravovaným albumom, v čom vidíš najväčší rozdiel?

Keď som pracovala na mojom prvom albume veľa som hrala, nebol na mňa vyvíjaný žiaden tlak, nikdy predtým som album nevydala tak som mohla robiť čokoľvek, ale stále keď robím ďalší album začnem to porovnávať. Momentálne sa snažím to nerobiť a užívam si tvorbu nového albumu. Veľmi som si užívala prípravu prvého albumu a chcem to tak cítiť vždy, ale je to extrémne ťažké, keď to už máš s čím porovnať.

 

Ako tráviš čas po koncerte? Čo urobíš ako prvé po príchode na hotel?

Záleží to od môjho programu na nasledujúci deň. Ak ma čaká skorý odlet tak sa snažím oddychovať, ale veľmi to na turné neviem. Zvyčajne si dám pohár červeného vína. Mám však pocit, že starnem, keď som mala 20 rokov po koncerte sme často žúrovali, dnes mám skôr potrebu dať si zelený čaj, meditáciu a jógu.

Autor: Barbara Denciová