aktuality – 11. decembra 2020

The Gardens live music film (rozhovor)

Dnes sa u nás v Tabačke uskutoční slovenská premiéra filmu The Gardens. Pri tejto príležitosti vám prinášame rozhovor s tvorcom filmu a multimediálnym umelcom, známym aj z inscenácie Brave New Life – Ladislavom Pálmaiom.

 

Ako film vznikal a o čo vlastne ide?

Už dlhodobo pracujem s tímom ľudí, s ktorými každý rok robíme land art workshopy. V lete pred rokom a pol sme začali natáčať rôzne situácie. Z vtedy približne trojhodinového natáčania vznikol 12 minútový videoklip, ku ktorému som urobil hudbu. Tento rok sme sa opäť stretli a prišiel som už s plánom natáčania v industrialnom priestore. Do projektu sú zapojený výtvarníci, sochári, grafici, maliari, ilustrátori, ktorý sa zrazu ocitli na tomto mieste. Dal som im pokyny, aby robili tri, alebo štyri rôzne cvičenia a tieto cvičenia robili hodinu. Ja som ich pri tom natáčal z rôznych uhlov. Išiel som do toho takým dadaistickým spôsobom: nezmyselná zmysluplnosť, alebo nezmyselnosť zmysluplnosti. Chcel som urobiť iba iba také dadaistické gesto. Podľa môjho názoru je v dnešnom svete strašne precenené dielo. Rozhodol som sa preto, že vytvorím dielo, ktoré nechce byť ničím, nechce byť pomníkom v tom najširšom slova zmysle. To, čo sa bude diať sme vtedy ešte nevedeli. 

 

Prečo film nesie názov The Gardens?

Záhrady alebo The Gardens sú pre mňa symbolom vrstiev rôznorodých stavov ľudstva. Ako keď sa človek prechádza cez rôzne krajiny a každá krajina má svojho ducha. Každé miesto má svojho ducha. A to miesto kde sa my ocitneme vždy úzko súvisí s našim stavom. Záhrady sú stavy. 

 

Film je doprevádzaný živou hudbou. Ide o improvizáciu, alebo dopredu nacvičený “soundtrack”?

K filmovej reči treba mať istú konceptuálnu dôslednosť aj keď musím podotknúť, že tento film nie je príbeh. Je to skôr vandrovanie cez rôzne stavy a k tomu je prispôsobená aj hudba. Sú tam nejaké pevné štruktúry, ktoré sa pre nás v súlade s obrazmi stali notami. Je tam zvuková štruktúra ako nejaký basic a na to reagujeme improvizačne a to sa vlastne nazýva režírovaná improvizácia.

 

Dnes sa v Košiciach uskutoční premiéra filmu The Gardens. Kde všade bude ešte film premietaný?

Hneď po piatkovej premiére máme dva dni voľna a potom sa pokúsime zahrať v pondelok v divadle Štúdio tanca v Banskej Bystrici.