aktuality – 20. septembra 2022

V Košiciach vzniká nový priestor, v ktorom sa naučíte zručnostiam budúcnosti

Už 23. septembra bude v Košiciach oficiálne otvorený TabLab, v ktorom sa stretnú kreatívne nápady, nové technológie, inovácie, digitálne zručnosti, vzdelávanie v neformálnom prostredí a nové komunity.

 

Víziou TabLabu je vybudovanie aktívnej komunity mladých inovatívnych kreatívcov – členov TabLabu so skúsenosťami v oblasti digitálnych technológií v novo formujúcom sa svete virtuálnej reality,” predstavuje myšlienku projektu Peter Radkoff, umelecký riaditeľ Tabačka Kulturfabrik.

Priestor TabLabu bude rozdelený do niekoľkých samostatných laboratórií, v ktorých budú účastníci získavať skúsenosti a motiváciu od medzinárodne uznávaných profesionálov.

VR Lab – priestor venujúci sa virtuálnej realite a práce s ňou. Mentorom tohto labu je spoločnosť MATSUKO, ktorá vyvinula prevratnú technológiu umožňujúcu 3D holografickú prítomnosť. Cieľom holografickej komunikácie nie je nahradiť osobné stretnutia, ale priniesť nový stupeň komunikácie na diaľku vtedy, keď osobné stretnutie nie je možné. V MATSUKO sme veľmi radi, že vieme priamo podporiť vzdelávací projekt, ktorý študentom umožňuje rozvíjať digitálne zručnosti a podmaňuje tak ich tvorivosť. Plánujeme ich virtuálnou realitou previesť z pohľadu užívateľov, i z pohľadu budúcich tvorcov a technológov,” hovorí Štefánia Puzderová, Business Operations Manager, spoločnosti MATSUKO.

Sound Lab – priestor umožňujúci komplexnú prácu so zvukom. Od hudobnej produkcie (práca so softvérom, mixing, mastering), cez získanie zručností v oblasti DJingu až po experimentálne a intuitívne hranie. Mentormi tohto labu sú hudobný producent Richard Zagiba (Just Hear Audio), hudobný producent a DJ Michal “Kelso” Krendželák (Tabačka Kulturfabrik, Stredávka) a DJ Peter Bucko (Ugly Beach).

Audiovisual Lab – priestor, v ktorom sa budú účastníci venovať práci so streamovacími technológiami, vytváraniu 2D a 3D video obsahu​, základom prezentačných zručností na kameru, postprodukcii a deliveringu digitálneho obsahu pod vedením majstra obrazových a textových melodizácií Palka Matiu z kreatívneho štúdia Onomatopoje.

TabLab je otvorený pre všetkých nadšencov kreatívnych nápadov, digitálnych technológií a virtuálnej reality. “Sme nesmierne radi, že v súčasnej dobe zvyšujúcej sa potreby digitálnych zručností sa nám v spolupráci s naším dlhodobým partnerom, Tabačkou Kulturfabrik v Košiciach, podarilo uviesť do života TabLab. Priestor ponúka vstup do sveta virtuálnej reality, zvuku a tvorby videoobsahu. Podporuje mladých ľudí, dáva im priestor vzdelávať sa v nových technológiách, zlepšuje ich digitálne zručnosti, zvyšuje ich možnosti zamestnať sa v digitálnej oblasti. Veríme, že svojím obsahom a aktivitami priláka široké publikum nielen z Košíc. TabLab finančne podporila aj Orange Foundation v Paríži,” povedala Andrea Ungvӧlgyi, správkyňa Nadácie Orange.

Veľký potenciál vidíme v spolupráci so základnými a strednými školami či znevýhodnenými skupinami. Koncom júna sme absolvovali oboznamovacie workshopy pre školy a cítime z ich strany záujem a nadšenie pre náš projekt,” uzatvára Daniel Franko – projektový manažér TabLab.

Projekt podporil Fondation Orange a Nadácia Orange