aktuality – 29. októbra 2021

Veronika Koniarová, posledná rezidentka TBCK forward (rozhovor)

Našou poslednou rezidentkou v rámci TBCK Forward je rodáčka z Košíc Veronika Koniarová. Rozhodli sme sa ju vyspovedať v krátkom rozhovore. Veronika sa vám okrem toho predstaví aj dnes o 19:00 v Kine Tabačka.

 

Vedela by si sa na začiatok v skratke predstaviť naším čitateľom?

Rada cestujem a observujem život, ulice a najmä ľudí. Baví ma zachytávať si realitu na kameru a neskôr ju kreatívne spracovávať. To bol do určitej miery aj prvotný impulz, prečo som sa rozhodla študovať dokumentárnu réžiu. 

 

Aká bola tvoja motivácia zúčastniť sa projektu TBCK forward?

Prihlásila som sa sem na avízo môjho spolužiaka. Projekt mi prišiel ako niečo, čo môže byť naozaj veľmi veľmi zaujímavá a obohacujúca skúsenosť. A je to naozaj tak. To, že je podmienený ženskou hrdinkou, vnímam za ten najsilnejší aspekt a som rada, že spolu s ďalšími účastníčkami môžeme pretaviť príbehy inšpiratívnych žien do našich audiovizuálnych diel.

 

Mala by si natáčať o ženskej hrdinke z prostredia Košíc. Koho si si vybrala?

Výber mojej protagonistky je úzko spätý s mojím vzťahom k športu a najmä plávaniu. Už dlhší čas som sa pohrávala s myšlienkou nakrútiť film o košičanke Zuzane Juskovej, ktorá ako prvá slovenka preplávala kanál La Manche. Fascinoval ma nielen tento úspech, ale najmä Zuzanina vôľa, ambície, psychologické nastavenie a jej osoba ako taká. 

 

Čo sa ti najviac páči v Tabačke a čo v Košiciach?

Košice sú moje rodné mesto, môj domov a za posledné roky sa ním stala viac menej aj Tabačka, ktorá je nepochybne súčasťou kultúrneho centra Košíc. 

 

Ak by si mala svoju doterajšiu tvorbu opísať 3 slovami aké by boli?

Jednoduchá, vnímavá a jemne sentimentálna!