aktuality – 20. apríla 2021

Vyhlásenie výsledkov výzvy TBCK forward

Ako sme už avizovali Tabačka Kulturfabrik odštartovala nový rezidenčný program TBCK forward zameraný na film, ktorý je určený autorkám dokumentárnych filmov zo strednej a východnej Európy. V uplynulých dňoch zasadla porota v zložení Peter Radkoff, Marko Popović a Róbert Rampáček, aby vybrali 5 dokumentaristiek, ktoré získajú možnosť zúčastniť sa rezidencie. Do Košíc sme sa snažili vybrať dokumentaristky, ktorým pobyt v rámci rezidencie v Tabačke a konzultácie so slovenskými mentorkami pomôže posunúť sa vo svojom profesionálnom vývoji a uvažovaní nad vlastnou tvorbou. TBCK forward je program, ktorého cieľom je posilniť ženskú filmovú tvorbu v regióne strednej a východnej Európy a zároveň umožniť autorkám “na rázcestí” porozmýšľať nad ich doterajšou prácou, inšpirovať sa košickou komunitou a vybrať si pre nich “správnu” cestu vpred.” Marko Popović, člen poroty a dramaturg TBCK forward.

 Výber rezidentiek nebol jednoduchý. Umelecký riaditeľ Tabačky Peter Radkoff opisuje svoje dojmy z pôsobenia v porote nasledovne: „Pestrosť a veľký počet prihlásených dokumentaristiek zo strednej a východnej Európy ma príjemne prekvapil aj keď to našu prácu urobilo náročnejšou. Inšpirujúce pre mňa bolo, že takmer všetky autorky vnímajú spoločenské a politické udalosti vo vlastných krajinách a nejakým spôsobom ich reflektujú vo svojich prácach.”

Prvou rezidentkou sa stane srbská autorka dokumentárnych filmov Mina Petrović, ktorá do Tabačky zavíta v mesiaci júl. Ako ďalšiu účastníčku si porota vybrala feministickú filmárku a výzkumníčku vizuálnej kultúry pôvodom z Bieloruska (aktuálne pôsobiacu v Slovinsku) Sashu Ihnatovich. Chýbať nebude ani zastúpenie našich susediacich krajín. Z Poľska Tabačku navštívi v rámci rezidencie TBCK forward Iwona Ogrodzka a zo susednej Ukrajiny filmová režisérka, kameramanka a strihačka Zoyu Laktionovu. Päticu zúčastnených uzatvoríme rodáčkou z Košíc Veronikou Koniarovou.

„Zaujímavé na procese rozhodovania bola pestrosť a kvalita tvorby prihlásených autoriek. Pohľad na výber konečných piatich rezidentiek je iba drobnou ochutnávkou toho.“ Róbert Rampáček, dramaturg kina Tabačka a člen poroty TBCK forward.

Vybrané dokumentaristky počas rezidencie vytvoria krátky dokument (do 5 minút) s ľubovoľnou témou  podmienenou ženskou hlavnou hrdinkou z lokálneho prostredia Košíc. Výsledný dokument bude v premiére uvedený v rámci programu Kina Tabačka. 

Realizáciu TBCK forward z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia