X-APARTMENTS (SEPTEMBER 2013)

Originálny divadelný formát umožňujúci tvorcom a divákom spoznať málo dostupné miesta v meste. Predstavenia v súkromných bytoch so špecifickými príbehmi a charakterom.

 

X – Apartments je divadelný formát významného nemeckého divadelného režiséra Matthiasa Lilienthala (1959), v rámci ktorého sa predstavenia odohrávajú priamo v súkromných bytoch.

 

Tento formát umožňuje zaostriť pohľad na rôzne historické, politické a sociologické aspekty mesta a tiež sprostredkovať estetický a etnografický prieskum uzatvorených priestorov. V Košiciach sa X-Apartments sústredili na dve mestské časti – MČ Šaca, ktorej životné rytmy ovplyvňujú železiarne, a Staré mesto, poznačené premenlivými dejinami strednej Európy. V septembri 2013 mali diváci možnosť navštíviť 14 predstavení vytvorených špecificky pre X-Apartments Košice umelcami z Nemecka, Veľkej Británie, Libanonu, Austrálie, Poľska, Rakúska a Slovenska. Kurátorkami X-Apartments Košice boli Katrin Moll and Johanna Höhmann. Projekt prinesol do Košíc Goetheho inštitút s podporou Tabačky Kulturfabrik a v spolupráci s občianskym združením Cinefil počas roka 2013, keď boli Košice  Európskym hlavným mestom kultúry.