aktuality – 05. júna 2023

Zažite 66 hodín plných umenia v opustenej tabakovej továrni v Smolníku

Košická Tabačka Kulturfabrik prináša svoj program do industriálnej pamiatky v lone nepoznanej prírody.

Čo všetko sa dá stihnúť za 66 hodín na mieste, ktoré ste práve objavili? Pýtajú sa organizátori multižánrového festivalu súčasného umenia v opustenej tabakovej továrni v Smolníku. Tím košickej Tabačky Kulturfabrik, ktorý festival organizuje, sa v nej cíti ako doma, v centre Košíc totiž prevádzkuje kultúrne centrum v budove s rovnakou minulosťou. Svoju programovú ponuku chcú teraz z “malej Tabačky” v Košiciach priniesť do mnohonásobne väčšej v Smolníku.

Názov festivalu 66 hodín reflektuje odlišnosť, s akou vnímame čas na letných festivaloch. Tvorcovia sa snažia vytvoriť paralelnú časovú zónu, v ktorej čas plynie inak a nútia vás zamyslieť sa nad tým, ako strávite víkend na mieste, na ktorom ste pravdepodobne nikdy neboli. Opustená tabaková továreň a samotný Smolník aj jeho okolie je plné podnetov, ktoré chcete objaviť a preskúmať, takže sa vám 66 hodín môže zdať málo.

Prvý ročník festivalu 66 hodín prinesie do Smolníka 20. až 23. júla prierez súčasnou hudobnou scénou z domácich, prevažne východných končín, no nezabúda ani na zahraničných interpretov. Headlinermi festivalu sú škótska post-punková kapela Vlure a rapujúce Ukrajinky Fo Sho. Okrem nich sa môžu diváci tešiť na slovinskú trapovú formáciu SBO, či viacero súčasných interpretov z Českej republiky. Zo slovenskej scény čakajú na návštevníkov stálice alternatívnej scény: Dušan Vlk, Berlin Manson, 52 Hertz Whale či Wanessa Weisz.

Tím Tabačky usilovne pracuje na budove opustenej tabakovej továrne v centre Smolníka, ktorá bude areálom festivalu. Okrem pripravovaných podujatí Tabačka zverejnila aj opencall pre umelcov, ktorí by chceli v priestore továrne vytvoriť site-specific umenie alebo iný druh programu pre festival. “Tabačka Kulturfabrik je dôležitým kultúrnym bodom na mape Košíc od roku 2009 a nielen Košičania vedia, čo si pod našim programom majú predstaviť. Či už sú to koncerty súčasnej hudby, párty s elektronickou hudbou, diskusie o aktuálnych témach, divadlo, tanec alebo vizuálne umenie, lokálni, celoslovenskí aj zahraniční umelci u nás vždy našli priestor aj publikum. Priestor Tabačky nám bol časom malý a začali sme experimentovať s tým, ako náš program dostať mimo Košíc, k širšiemu publiku, ktoré by ocenilo náš program a zároveň ukázať priaznivcom Tabačky unikátne miesta v okolí, ktoré sme našli. Tak vznikla línia off- siteových festivalov Tabačky, ako napríklad POKE festival v starej tehelni, Návrat vody do mesta v Mlynskom náhone, Moonride v Košickej teplárni a Zone 13 v areáli Bane Bankov.” povedal o festivale jeho umelecký riaditeľ Peter Radkoff.

„Vytváranie podmienok pre rozvoj nezávislej nezriaďovanej kultúry je súčasťou Koncepcie rozvoja kultúry v Košickom samosprávnom kraji do roku 2030. Tabačka Kulturfabrik je jedným z najväčších nezávislých kultúrnych centier na Slovensku, ktoré je v spolupráci so župou schopné udržať a rozvíjať nezávislú, životaschopnú a fungujúcu alternatívnu kultúru. Som rád, že Tabačka prináša umenie aj do regiónu a vybrala sa do Hnileckej doliny. Unikátny priestor niekdajšej tabakovej továrne v bývalom kráľovskom banskom mestečku a v krásnom prostredí prírody je zárukou, že sa oplatí za zážitkom vycestovať,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Program festivalu reflektuje široký umelecký a kultúrny záber, ktorý je košickej Tabačke blízky. Jadro festivalu tvorí súčasná alternatívna hudba, no v tesnom závese nasleduje divadlo, vizuálne umenie, diskusie aj slam poetry. Prvý ročník festivalu 66 hodín prinesie aktuálny umelecký program, no takisto dáva dôraz aj na objavovanie regiónu, ktorý je pre mnohých neznámy.

Cieľom je vytvoriť festival, ktorý sa bude vymykať z plejády letných festivalov, organizovaných na betónovej ploche a chce poskytnúť návštevníkom širokú ponuku aktivít a zážitkov, na ktoré nie sú z letných festivalov zvyknutí. Program festivalu budú cez deň dopĺňať túry po blízkom okolí, kúpanie v Smolníckom tajchu, workshopy aj spoznávanie minulosti Smolníka či samotnej továrne.

Prvý ročník festivalu 66 hodín sa uskutoční v opustenej tabakovej továrni v Smolníku 20. až 23. júla. Lístky na festival nájdete za zvýhodnenú cenu na webstránke Tabačky. Všetci obyvatelia okresu Gelnica môžu využiť regionálny lístok, ktorý si budú môcť zakúpiť na mieste za 15 eur.