aktuality – 08. júla 2021

Tabačka na TEH meetingu v Maltfabrikken

Stretnutia siete Trans Europe Halles (TEH) , ktorej je Tabačka Kulturfabrik členom od roku 2007 sú vždy výnimočnou udalosťou.Nech sa konajú kdekoľvek a akákoľvek je ich téma, vžde je to príležitosť na pár dní opustiť zabehané koľaje v našich kultúrnych centrách. Odísť ďaleko od dennej exekutívy a predsa ostať s nimi úzko spojený a z diaľky, v spoločnosti zástupcov iných centier, takmer z celej Európy, reflektovať svoju činnosť, výzvy, ktorým čelíme aj úspech, ktoré sme dosiahli. Je to príležitosť nechať sa inšpirovať tým, čo a ako robia naši kolegovia a aj keď je mnohokrát táto skúsenosť, vzhľadom na rozdielne spoločenské podmienky, neprenositeľná, dáva nám nádej, že venovať sa projektu nezávislého kulturneho centra má význam a že aj naša činnosť posúva krajinu a mesto dopredu.

Stretnutie ktoré sa odohralo 3. – 6. júna v Dánsku bolo však o niečo výnimočnejšie ako zvyčajne, a to z viacerých dôvodov. Ten najväčší je, že sa odohralo hybridnou formou, ale hlavná časť programu prebehla  live a ľudia z členských aj pridružených centier sa naozaj fyzicky v Maltfabrikken v mestečku Ebeltoft stretli. Spoluorganizátorom podujatia bola aj Európska sieť kultúrnych centier a stretnutie siete bolo spojené s Európskou konferenciou o kultúrnych a tvorivých priestoroch s názvom  Cultural Impact Now! 2021

Program bol koncipovaný tak, aby zostalo čo najviac priestoru pre spoločné neformálne stretnutia, spoznávanie hostiteľského centra a priľahlého okolia. Organizátori využili účasť delegátov z celej európy na to, aby na úrovni mesta a aj zástupcom podnikateľského sektora predstavili dôležitosť a pridanú hodnotu kultúrnych projektov pre mestá a ich obyvateľov. 

Záznam z otvorenia konferencie 

V rámci siete sa  práve na tomto stretnutí  odohrala aj významná zmena, po dlhých rokoch perfektnej práce v Trans Europe Halles sieť opustila Mieke Renders a miesto novej výkonnej riaditeľky odovzdala Tiffany Fukuma. Lúčenie z Mieke, ktorá opúšťa nielen TEH, ale celý kultúrny sektor a vydáva sa na nové dobrodružstvo prevádzkovania malej kaviarničky,  bolo veľmi emotívne a odkazovalo na všadeprítomné prehodnocovanie hodnôt a osobných priorít spôsobené krízou, ktorú kultúrna obec, umelci, kultúrny manažéry, technci a všetky podporné profesie počas pandemických čias zažívajú.

Dobrou správou je, že najbližšie stretnutie siete sa uskutoční v Bratislave, hostiteľom bude Nová Cvernovka a témou Dôvera. V rámci prezentácie pripravovaného programu zástupcovia Novej Cvernovky zahajili prvé lekcie výslovnosti písmena “ô” a podľa reakcií môžem očakávať stretnutie inšpiratívne, mysliace na telo aj ducha zástupcov zúčastnených kultúrnych centier 🙂 Ak vás dianie v kultúrnych centrách zaujíma, rezervujte si dátum 7. – 9. október na cestu do hlavného mesta a zúčastnite sa programu, ktorý bude prístupný verejnosti, určite bude stáť za to, napríklad my z Tabačky Kulturfabrik sa chystáme všetci 🙂

Cestu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, za čo ďakujeme. Zúčastnili sa jej Peter Radkoff – Umelecký riaditeľ,  Zuzana Psotková – Generálna manažérka , Filip Kakara – Vedúci PR 

Tu sú krátke postrehy zúčastnených:

Peter

Za hlavný prínos celého meetingu paradoxne považujem stretnutie s kolegami z kultúrneho centra Nová Cvernovka, s ktorými sa nám podarilo stretnúť skôr mimo Slovenska, ako v Bratislave. Počas troch dní intenzívneho networkingu sme si potvrdili dôležitosť vytvorenia komunikačnej platformy na úrovni mesta a kraja, keďže nás spája pocit nedostatočnej komunikácie s ktorým v oboch centrách bojujeme. 

Filip

Návšteva dánskeho Ebeltoftu a kultúrneho centra Maltfabrikken bola mojou druhou účasťou na TEH konferencii. Keďže korona minulý rok usporiadateľom prekazila plány podujatie zorganizovať, jej presunutie spôsobilo príjemnú zmenu, ktorú som nečakal. Oficiálneho programu bolo menej ako obvykle, čo prinieslo veľmi uvoľnenú atmosféru a priestor na rozhovory s ľudmi z celej Európy. Okrem tejto skutočnosti ma samozrejme veľmi nadchlo more, ktoré bolo v pešej vzdialenosti 3 minút od centra, takže značne dotváralo atmosféru celého stretnutia. Z oficiálneho programu bola najzaujímavejšou časťou návšteva neďalekých dokov, kde prebehol speedating všetkých účastíkov a následná prehliadka najdlhšej existujúcej drevenej lode na svete – Fregatten Jylland.

Zuzana

Je naozaj dôležité z času na čas odísť, pozrieť sa na to čo robíme zvonku stretnúť ľudí, ktorí zápasia s podobnými výzvami a tešia ich rovnaké veci. Je to osviežujúce, inšpirujúce a pomáha to vrátiť sa domov s novou energiou.