Tanec a nový cirkus

Súčasný tanec je u nás ešte stále najmenej poznaný umelecký obor. Za posledné roky sa však dostáva stále viac do povedomia, a to aj vďaka lokálnej produkcii.

Od roku 2015 vzniklo v Tabačke každý rok jedno nové tanečné predstavenie. Či to bola produkcia tanečného súboru Heeb.She, alebo Hry na tanec, či rezidencia organizovaná K.A.I.R Košice Artist in Rezidence, či produkcia PST – Priestoru Súčasného Tanca. Všetky vytvorené diela podporili rozvoj domácej scény súčasného tanca a začali oslovovať špecifické publikum. V roku 2018 sa začali upriamovať na detského diváka. Bolo mu venované predstavenie Jumika, pravidelné tréningy Planéta tanec a workshopy Dancefabrik z dielne PST.

 

Nový cirkus zatiaľ reprezentujú hlavne zahraničné súbory, kde má tento nový druh dramatického umenia hlbšie korene a dlhšiu históriu. V predstaveniach nového cirkusu technická virtuozita v ničom nezaostáva za divadelným stvárnením. V roku 2018 sa v Tabačke, v rámci festivalu MOVE Fest Košice predstavil taliansky súbor Campagnia Zenhir a samostatne aj mexicko-portugalská dvojica Ome Dual.

Kontakt

Katarína Rampáčková

kat@tabacka.sk